Rok 2021

 

 

 

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

7 listopada 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Bóg prowadzi nas drogami prawdy i miłości. Dał nam przykazania, a więc jasne zasady, konkretne wymagania. W świecie skażonym obłudą i zakłamaniem ci, którzy to demaskują, są narażeni na różne ataki, trudności. Jednak wpatrujemy się w Pana Jezusa, który nie bał się demaskować faryzejskich, nieprawdziwych i nieuczciwych postaw, dlatego miejmy odwagę zawsze stawać po stronie prawdy i uczciwości. Bóg wspiera tych, którzy są Mu wierni.

 

 1. Dzisiaj w pierwszą niedzielę miesiąca zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 14.00. Natomiast w jej ramach o godz. 15.00 zapraszamy na Męski Różaniec.

 

 1. Przypominamy, że przez cały listopada można zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunki otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych.

 

 1. W czwartek 11 listopada będziemy świętowali Narodowe Święto Niepodległości – 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby podziękować Bogu za odzyskaną wolność i niepodległość i prosić o dobre jej wykorzystanie, zapraszamy na Msze Święte o godz.9.00 i 18.00 w kościele parafialnym i o 10.30 w Modzerowie. Po Mszy Świętej o godz.18.00 młodzież naszej szkoły w Modzerowie zaprasza na koncert patriotyczny. Po koncercie tradycyjnie zapalimy „Ognisko Patriotyczne ” i będziemy śpiewali pieśni patriotyczne. Wszystkich parafian i gości serdecznie zapraszamy.

 

 1. Rycerzy Kolumba i ich rodziny zapraszamy w piątek na wieczorny różaniec i Mszę świętą w ich intencji.

 

 1. Przez cały listopad aż do końca roku kalendarzowego w zakrystii i kancelarii przyjmujemy wypominki roczne. W listopadzie różaniec połączony z wypominkami odmawiamy codziennie o godz. 17.15.

 

 1. W niedzielę 14 listopada w naszej parafii odbędzie się kiermasz i zbiórka do puszek ofiar potrzebnych na leczenie serduszka naszej małej parafianki Ingi Masztakowskiej. Wszystkie osoby indywidualne i organizacje typu Koła Gospodyń Wiejskich, które chciałyby się zaangażować w tę akcję zapraszamy do współpracy i do kontaktu z parafią. A dzisiaj zapraszamy panią Magdalenę Masztakowską, aby w kilku zdaniach nam przybliżyła sprawę zdrowia Ingi. Zapraszamy do lektury plakatu na temat tej akcji.

 

 1. Rycerze Kolumba zapraszają wszystkich na DZIEŃ FORMACJI przede wszystkim mężczyzn. Spotkanie odbędzie się w Ciechocinku dnia 27 listopada 2021 od godz. 10.00. Zapisy i informacje w zakrystii i u Wielkiego Rycerza brata Rafała Kocanowskiego. Więcej informacji na plakacie.

 

 

 

TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

31 października 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Jutrzejsza uroczystość Wszystkich Świętych będzie miała bardzo radosny charakter, bowiem będziemy wspominali tych, którzy żyli przed nami i po wypełnieniu woli Bożej osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej.

 

 1. Jutro uroczystość Wszystkich Świętych. W naszej parafii Msze święte w kościele parafialnym o godz. 9.00 i 18.00. Natomiast w Modzerowie o godz. 10.30.

 

 1. W tym tygodniu we wtorek ,środę i czwartek odwiedzimy w domach naszych chorych. Wcześniej do nich zadzwonimy.

 

 1. We wtorek 2 listopada – Dzień Zaduszny. W liturgii Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, którzy poprzedzili nas na drodze wiary. W kościele parafialnym o godz. 17.15 różaniec za zmarłych polecanych na 2 listopada i następnie Msza święta zbiorowa za zmarłych polecanych w wypominkach na ten dzień. Tak samo w Modzerowie tylko różaniec o 16.30 i Msza święta o 17.00.

 

 1. We wtorek na wieczorny różaniec i Mszę świętą połączoną ze zmianą tajemnic różąńca zapraszamy wszystkie Róże Różańcowe.

 

 1. Od 1 do 8 listopada włącznie można codziennie zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunki otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych.

 

 1. Przez cały listopad aż do końca roku kalendarzowego w zakrystii i kancelarii przyjmujemy wypominki roczne. W listopadzie różaniec połączony z wypominkami odmawiamy codziennie.

 

 1. W środę 3 listopada comiesięczna Msza święta zbiorowa za zmarłych.

 

 1. W najbliższy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 12.00 wyjazd na pielgrzymkę do Kalisza. Tym razem nawiedzimy kościół w parafii Babiak.

 

 1. W piątek spowiedź pierwszopiątkowa w kościele parafialnym od godz. 17.00 a w Modzerowie od godz. 16.30 następnie Msza święta. Młodzież z klasy VI i VII zapraszam do spowiedzi oraz na comiesięczną Mszę świętą i na spotkanie przygotowujące do bierzmowania.

 

 1. W sobotę zapraszamy na Godzinki do Matki Bożej i następnie Msza święta, a po niej Nabożeństwo Maryjne Pierwszych Sobót Miesiąca.

 

 1. Za tydzień w pierwszą niedzielę miesiąca zapraszamy na Męski Różaniec o godz. 15.00.

 

 1. W niedzielę 14 listopada w naszej parafii odbędzie się kiermasz i zbiórka do puszek ofiar potrzebnych na leczenie serduszka naszej małej parafianki Ingi Masztakowskiej. Wszystkie osoby indywidualne i organizacje typu Koła Gospodyń Wiejskich, które chciałyby się zaangażować w tę akcję zapraszamy do współpracy i do kontaktu z parafią.

 

 

TRZYDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

24 października 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Bóg słyszy nasz głos, nasze wołanie nawet wtedy, gdy nam się wydaje, że nie jesteśmy w stanie przebić się przez współczesny szum, który zewsząd nas otacza. On potrafi wyłuskać nasze wołanie pełne wiary, miłości i zaufania jak wołanie Bartymeusza. Kiedy wkraczamy w mury kościoła, wchodzimy w szczególną przestrzeń, którą wydzielamy ze świata, by tu spotkać się z Bogiem, słuchać Jego słowa, doznawać uzdrowienia, które dokonuje się przez sakramentalne znaki. Trwajmy w dziękczynieniu za te wszystkie dary.

 

 1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny, w którym będziemy otaczać modlitwą i wsparciem materialnym szczególnie tych, którzy głoszą Chrystusa na wszystkich kontynentach świata. Dzisiejsze ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na Misje Święte.

 

 1. Rozpoczynamy ostatni tydzień października – miesiąca różańca. Warto zadać sobie pytania: Czy choć raz w tym miesiącu modliłem się na różańcu w intencjach swoich bliskich? Czy udało mi się zebrać rodzinę i zaprosić ją do wspólnej modlitwy? Różaniec w naszym kościele jest codziennie o godz. 17.15 natomiast w Modzerowie w środę i piątek o godz. 16.30.

 

 1. Nadchodzący listopad to miesiąc szczególnej pamięci o naszych zmarłych. W zakrystii i kancelarii przyjmujemy wypominki roczne od stycznia 2022 i jednorazowe na Dzień Zaduszny 2 listopada na Mszę świętą zbiorową za zmarłych.

 

 1. Od czwartku (21.10) młodzież, która w tym roku przystąpi do Sakramentu Bierzmowania przeżywa swój „Wieczernik” oczekiwania na ten sakrament. Poprzez 9 – dniową nowennę przygotowują się duchowo do tego wydarzenia, dlatego zapraszam ich na codzienną Mszę świętą wieczorną i na nowennę. Obecność obowiązkowa. Sama uroczystość bierzmowania odbędzie się w najbliższą sobotę (30.10.2021) o godz. 11.00 i będzie jej przewodniczył J. Eksc. Ks. Bp Stanisław Gębicki.

 

 1. Bardzo serdecznie pragnę podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób się zaangażowali w organizację i ugoszczenie wszystkich uczestników uroczystości 37 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dziękuję Rycerzom Kolumba za prace przygotowawcze i za pomoc w czasie uroczystości, a szczególnie dziękuję za zaproszenie Chóru i wyżywienie ich za pomocą małżonek Rycerzy Kolumba (którym bardzo dziękuję za to, że samo się zrobiło). Dziękuję Julicie Kłobukowskiej z firmy „Apetito”, za przygotowanie kolacji dla księży, sióstr zakonnych i kleryków oraz za wspaniały żurek dla wszystkich chętnych uczestników uroczystości. Dziękuję siostrze Salomei za przygotowanie szat liturgicznych i nie tylko. Dziękuję Damianowi Buziewskiemu za pomoc w organizacji nagłośnienia placu i nie tylko.

 

 1. Z kolei wczoraj (23.10.2021) odbył się 29. Bieg im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Bardzo dziękuję za pomoc w organizacji Włocławskiemu Klubowi Biegacza „Maratończyk”. Dziękuję sponsorom: Anwil SA, Urzędowi Marszałkowskiemu, Urzędowi Miasta Włocławek. W specjalnej kategorii o Puchar Proboszcza naszej parafii w grupie kobiet wygrała pani Monika Bińczarska natomiast w grupie mężczyzn wygrał pan Patryk Bińczarski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do Domu Ojca odszedł śp. Stanisław Wojcieszyński. Polećmy jego duszę Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek… .

 

 

DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

17 października 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. Niezwykła to sytuacja, kiedy Pan staje się sługą. Bóg oddaje się w ręce człowieka, by móc stać się pokarmem, który możemy jeść. Tylko Bóg, który jest miłością, może to zrealizować. Tylko Bóg, który ustanowił Eucharystię, gorąco pragnie zasiąść z nami do stołu i z nami ją spożywać. Odkrywajmy, w jak wielkiej tajemnicy bierzemy udział.

 

 1. Rodziców kandydatów do bierzmowania zapraszam na spotkanie organizacyjne dzisiaj po Mszy świętej o godz. 11.00.

 

 1. Październik to miesiąc różańca. Zapraszamy codziennie o godz. 17.15, w kościele parafialnym a w Modzerowie w środy i piątki o godz. 16.30. Zachęcamy także do wspólnego odmawiania różańca w rodzinach. Jutro w poniedziałek wspólny różaniec będzie odmawiany w czasie procesji z tamy do Sanktuarium.

 

 1. W poniedziałek, dnia 18.10.2021 odbędą się uroczystości związane z 37. Rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O godz. 16.00 złożenie wieńców i kwiatów przy krzyżu na tamie. Następnie wyruszy procesja różańcowa, która dotrze do Sanktuarium. Tutaj na placu zostanie odprawiona Msza św. polowa o godz. 17.00, której będzie przewodniczył ks. bp. Frantisek Rabek Ordynariusz Wojskowy ze Słowacji. Nasze parafialne gospodynie prosimy o ciasto dla zaproszonych gości.

 

 1. We wtorek o godz. 10.00 wyjazd na pielgrzymkę do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Po drodze odwiedzimy grób bł. Elżbiety Róży Czackiej w Laskach. Koszt wyjazdu 60 złotych. Zapisy w zakrystii.

 

 1. Od czwartku (21.10) młodzież, która w tym roku przystąpi do Sakramentu Bierzmowania będzie przeżywała swój „Wieczernik” oczekiwania na ten sakrament. Poprzez 9 – dniową nowennę będą się przygotowywać duchowo do tego wydarzenia, dlatego zapraszam ich na codzienną Mszę świętą wieczorną i na nowennę. Obecność obowiązkowa.

 

 1. Zbliża się listopad, miesiąc szczególnej pamięci o naszych zmarłych. W zakrystii przyjmujemy już wypominki roczne na przyszły rok począwszy od stycznia i jednorazowe na Mszę świętą zbiorową za zmarłych w Dniu Zadusznym 2 listopada 2021.

 

 1. W piątek 22 października wspominamy w Kościele św. Jana Pawła II oraz 73. rocznicę śmierci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski. Ksiądz prymas nie tylko przewodził Kościołowi w Polsce w trudnych czasach, lecz także troszczył się o rodaków rozproszonych po całym świecie.

 

 1. Już dzisiaj zapowiadamy, że rozpoczęły się zapisy elektroniczne do 29. Biegu im. Ks. Jerzego Popiełuszki, który odbędzie się dnia 23 października 2021. Regulamin biegu jest wywieszony w gablocie.

 

 

 

DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

10 października 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 

 1. Skarbem Kościoła jest Eucharystia, w której Bóg jest dla nas pokarmem i mądrością w Najświętszym Sakramencie i swoim słowie. W świecie, który nieustannie proponuje nam wiele różnorakich dóbr, warto rozróżnić, co tak naprawdę jest dla nas dobrem, a co tylko ułudą, iluzją dobra. Przychodzimy jak młodzieniec z Ewangelii, by zadać Bogu najistotniejsze pytania. Nie lękajmy się też przyjąć Bożej odpowiedzi.

 

 1. Obchodzimy 21. Dzień Papieski pod hasłem” Nie lękajcie się”. Przed kościołem można złożyć ofiary do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która realizuje program stypendialny skierowany do uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi.

 

 1. Październik to miesiąc różańca. Zapraszamy codziennie o godz. 17.15, w kościele parafialnym a w Modzerowie w środy i piątki o godz. 16.30. Zachęcamy także do wspólnego odmawiania różańca w rodzinach.

 

 1. Muzeum Diecezjalne we Włocławku zaprasza na CYKL KONCERTÓW Muzyczne Spotkania z Anwilem.
 • 10. 2021 godz. 19.00 – Koncert Poetycki,
 • 11.2021 godz. 19.00 – Koncert Patriotyczny.

Wszystkie szczegóły znajdują się na plakacie. Wstęp wolny.

 

 1. Teologiczne Towarzystwo Naukowe WSD wraz z Duszpasterstwem Rodzin Diecezji Włocławskiej organizuje, w dniu 12 października 2021 o godz. 16.00 dwa wykłady otwarte:
 • „Święty Józef troskliwy opiekun rodzin” – wygłosi ks. mgr lic. Andrzej Klimek – redaktor dwutygodnika katolickiego „Opiekun”,
 • „Rodzina w nauczaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego” – wygłosi ks. dr Jerzy Jastrzębski, profesor WSD w Warszawie, zajmujący się katolicką nauką społeczną i nauczaniem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wykłady odbędą się w auli bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego w WSD we Włocławku. Plakat w gablocie.

 

 1. W środę 13 października zapraszamy na ostatnią w tym roku Procesję Fatimską. Gromadzimy się o godz. 20.00 przy ulicy Rozdroże nr 54. Procesja przejdzie z figurą Matki Bożej do kościoła parafialnego, gdzie nastąpi zakończenie tegorocznych procesji fatimskich.

 

 1. W czwartek będziemy obchodzić Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim, którym leży na sercu dobre wychowanie młodego pokolenia, szczególnie rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, katechetom, życzymy przede wszystkim wytrwałości i mocy Ducha Świętego na każdy dzień.

 

 1. W piątek 15.10.2021 od godz. 9.30 w naszym kościele będzie trwał kolejny Wojewódzki Konkurs Recytatorski pt. „O księdzu Jerzym – wierszem” przygotowujący nas do uroczystości 37. rocznicy śmierci ks. Jerzego. Konkurs przygotowuje szkoła SPSK w Modzerowie.

 

 1. Wszystkich kandydatów do bierzmowania zapraszamy w każdy piątek miesiąca października na godz. 18.00 na spotkania przygotowujące do bierzmowania. Obecność obowiązkowa. Natomiast ich rodziców zapraszam na spotkanie organizacyjne przed bierzmowaniem za tydzień po Mszy świętej o godz. 11.00.

 

 1. W poniedziałek, że dnia 18.10.2021 odbędą się uroczystości związane z 37. Rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Msza św. polowa o godz. 17.00, której będzie przewodniczył ks. Biskup ze Słowacji.

 

 1. Już dzisiaj zapowiadamy, że rozpoczęły się zapisy elektroniczne do 29. Biegu im. Ks. Jerzego Popiełuszki, który odbędzie się dnia 23 października 2021. Regulamin biegu jest wywieszony w gablocie.

 

 

DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

3 października 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Będziemy rozważali tajemnice Boże, wzywali wstawiennictwa Matki Bożej i przedstawiali Bogu codzienne sprawy własne, najbliższych i tych, którzy powierzają się naszej pamięci. Zachęcamy do odmawiania różańca w rodzinach. To piękna praktyka, a przede wszystkim najpiękniejsze świadectwo wiary, kiedy to rodzina razem modli się za siebie. Każdego dnia zapraszamy na nabożeństwo różańcowe o 17.15. W Modzerowie różaniec w środę i piątek o godz. 16.30.

 

 1. Dzisiaj, w pierwszą niedzielę miesiąca, Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 14.00 następnie o godz. 15.00 zapraszamy na Męski Różaniec wszystkich mężczyzn, ojców z synami oraz dziadkami i teściami.

 

 1. We wtorek na wieczorną Mszę świętą i zmianę tajemnic różańcowych zapraszamy Róże Różańcowe.

 

 1. W środę Msza święta zbiorowa za zmarłych.

 

 1. W pierwszy czwartek października (07.10.2021) tradycyjnie wyjeżdżamy na pielgrzymkę do Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, gdzie odbędzie się uroczystość Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi przez Episkopat Polski. Po drodze nawiedzimy kościół w parafii Białków Kościelny.

 

 1. W czwartek 7 października przypada wspomnienie Matki Bożej Różańcowej – patronki wspólnot Żywego Różańca, które szczególnie zapraszam na wieczorną Mszę świętą.

 

 1. Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi organizują cały cykl spotkań dla kobiet pod nazwą „FORMACJA KOBIET”. Wszelkie informacje są wywieszone w gablocie.

 

 1. Rycerze Kolumba działający przy naszej parafii organizują Rodzinną Pielgrzymkę Rycerzy Kolumba i nie tylko na Jasną Górę w dniach 8-9 październik 2021. W drodze do Częstochowy zwiedzimy przepiękną Archikolegiatę N.M.P. i św. Aleksego w Tumie. Kościół wzniesiony w XII wieku w architekturze romańskiej. Wyjazd o godz. 10.00 dnia 8 października 2021. Nocleg u sióstr Antoninek. Koszt wyjazdu i noclegu 120 złotych. Zapisy u Wielkiego Rycerza Rafała Kocanowskiego. Przy wyjściu z kościoła zbierany środki higieniczne na potrzeby Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

 

 1. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić 21. Dzień Papieski.

 

 1. Wszystkich kandydatów do bierzmowania zapraszamy w każdy piątek miesiąca października na godz. 18.00 na spotkania przygotowujące do bierzmowania. Obecność obowiązkowa.

 

 1. Już dzisiaj zapowiadamy, że rozpoczęły się zapisy elektroniczne do 29. Biegu im. Ks. Jerzego Popiełuszki, który odbędzie się dnia 23 października 2021. Regulamin biegu jest wywieszony w gablocie.

 

 1. W piątek na wieczorną Mszę świętą zapraszamy tych Rycerzy Kolumba, którzy nie wyjeżdżają na Jasną Górę.

 

 1. W minionym tygodniu do Domu Ojca została wezwana śp. Zofia Zegarlicka. Wieczny odpoczynek … .

 

 

 

DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

26 września 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. Dzisiaj w całym Kościele przeżywamy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W historii naszego kraju są wydarzenia, które sprawiły, że wielu rodaków znalazło ojczyznę poza jego granicami. Poznali nową rzeczywistość, zasymilowali się z tamtejszą kulturą i tradycją, a dziś pracą i zaangażowaniem budują dobrobyt nowych ojczyzn. Niech ta myśl towarzyszy naszym modlitwom i otwartości na tych, którzy wśród nas pragną odnaleźć swoją nową ojczyznę.

 

 1. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 11.00 spotkanie z rodzicami dzieci, które w tym roku się przygotowują do I Komunii świętej.

 

 1. W tym tygodni odwiedzimy chorych w ich domach. Wyjątkowo o. Damian swoich chorych z Łęgu, Rozdroża i Modzerowa odwiedzi w czwartek. Wcześniej będziemy do nich dzwonić.

 

 1. W środę święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Bóg posyła swoich aniołów, by troszczyli się o nas, strzegli nas i chronili w ważnych momentach życia. Oni są przejawem miłości i codziennej obecności Boga w naszym życiu. Warto polecać się ich opiece nie tylko w latach dziecięcych, ale i w dorosłym życiu.

 

 1. W piątek rozpoczniemy październik, miesiąc w szczególny sposób poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Różaniec będziemy odmawiać codziennie o godz. 17.15, na który w sposób szczególny zapraszamy wszystkie dzieci, a szczególnie kandydatów do I Komunii świętej oraz młodzież, a szczególnie kandydatów do Sakramentu Bierzmowania. Różaniec w Modzerowie będzie o godz. 16.30 w środy i piątki.

 

 1. W pierwszy piątek miesiąca spowiedź w Modzerowie od godz.16.00 następnie o 17.00 Msza święta. Spowiedź w kościele parafialnym w piątek od godz. 16.30.

 

 1. Wszystkich kandydatów do bierzmowania w tym roku czyli z obecnej klasy ósmej i starszych zapraszamy w każdy piątek miesiąca października na godz. 18.00 na spotkania przygotowujące do bierzmowania.

 

 1. W sobotę będziemy wspominali Świętych Aniołów Stróżów. Bóg każdemu z nas daje Anioła, by go strzegł i wspomagał na drogach życia.

 

 1. W pierwszą sobotę miesiąca Godzinki do Matki Bożej o godz. 7.00 następnie Msza św. o 7.30 i po niej Nabożeństwo Maryjne Pierwszych Sobót Miesiąca.

 

 1. W sobotę 2 października zapraszamy na Spotkanie Papieskie na Mszy świętej o godz. 18.00.

 

 1. Za tydzień w pierwszą niedzielę miesiąca zapraszamy na godz. 15.00 na Męski Różaniec.

 

 1. Rycerze Kolumba działający przy naszej parafii organizują Rodzinną Pielgrzymkę Rycerzy Kolumba i nie tylko na Jasną Górę w dniach 8-9 październik 2021. W drodze do Częstochowy zwiedzimy przepiękną Archikolegiatę N.M.P. i św. Aleksego w Tumie. Kościół wzniesiony w XII wieku w architekturze romańskiej. Wyjazd o godz. 10.00 dnia 8 października 2021. Nocleg u sióstr Antoninek. Koszt wyjazdu i noclegu 120 złotych. Zapisy u Wielkiego Rycerza Rafała Kocanowskiego.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. W minionym tygodniu do Domu Ojca został wezwany śp. Roman Galiński. Pogrzeb w poniedziałek. Wieczny odpoczynek … .

 

 

 

DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

19 września 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Jezus nie przeminął wraz ze swoją epoką. Zmartwychwstały żyje również w naszych czasach. Jego zbawczą moc otrzymujemy w sakramentach, w słowie Bożym, w liturgii. Możemy uczyć się odkrywać to na co dzień. Czasami potrzebujemy trochę czasu i musimy włożyć pewien wysiłek, żeby usłyszeć i poznać Chrystusa. Trzeba czasu i wysiłku, by z osoby towarzyszącej, obserwującej Go stać się Jego uczniem. Dziś Dzień Środków Społecznego Przekazu. Módlmy się za tych, którzy są odpowiedzialni za przekaz prawdy i faktów.
 2. Odczytać zaproszenie na diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.
 3. Od dnia dzisiejszego do wtorku włącznie będą się odbywały w naszej parafii, bardzo wyjątkowe rekolekcje i warsztaty o tematyce uzależnień. Rozpoczną się one w niedzielę kazaniami, które wygłosi Ks. Wojciech Ignasiak z Fundacji Światło – Życie. Kierownik Ośrodka Profilaktyczno – Szkoleniowego im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach, którego serdecznie witamy w naszej parafii. Dzisiaj po każdej Mszy świętej zostanie wygłoszona konferencja na temat „Ojcostwo i Macierzyństwo – trudne domy niosą dysfunkcje na pokolenia”. Następnie jeszcze dzisiaj o godz. 15.30 odbędzie się wyjątkowy koncert znanego aktora teatralnego i filmowego oraz pieśniarza Lecha Dyblika połączony z jego świadectwem, na który jest zaproszonych wielu gości między innymi biskupi, kapłani i miejscowe władze samorządowe. Koncert odbędzie się w kościele. W poniedziałek i wtorek dodatkowo będą warsztaty tematyczne między innymi na takie tematy jak "Samoakceptacja i poczucie własnej wartości oraz komunikacja małżeńska i rodzinna" oraz "Rozwój osobisty i program 12 kroków a chrześcijaństwo". Nie trzeba być osobą uzależnioną, ale warto mieć wiedzę na ten temat, aby nie stać się uzależnionym. Dlatego te rekolekcje i warsztaty są kierowane do wszystkich. NIE MOŻE CIEBIE NA NICH ZABRAKNĄĆ!!!

4.W dzisiejszą niedzielę zapraszamy na spotkanie po Mszy świętej o godz. 11.00 rodziców kandydatów do bierzmowania, natomiast rodziców dzieci, które się w tym roku przygotowują do I Komunii świętej zapraszamy na spotkanie 26 września również po Mszy świętej o godz. 11.00.

 

 1. Informacje dla osób wyjeżdżających w sobotę 25 września do Piaśnicy i Wejherowa. Proszę w tym tygodniu do wtorku włącznie dokonać wpłaty 80 złotych. Wyjazd w sobotę z placu kościelnego o godz. 6.00. Wyżywienie (suchy prowiant) na cały dzień we własnym zakresie. W Wejherowie będzie możliwość zakupu sobie obiadu. Powrót około godz. 21.00. Proszę zabrać parasole i ciepłe okrycie, gdyż w Piaśnicy przy pomniku będzie Msza święta polowa.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. W ostatnim czasie do Domu Ojca z naszej parafii odeszły: śp. Irena Maron i w Redzie (na Kaszubach) zmarł śp. Franciszek Ośmiałowski nasz były parafianin, ale do końca życia związany z naszą parafią chociażby przez wiersze, które do nas pisał na różne uroczystości parafialne. Wieczny odpoczynek… .

 

 

 

DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

12 września 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce Tydzień Wychowania i kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Chodzi o wielkie dzieło kształtowania przyszłych pokoleń, ich świata wartości, postaw życiowych, które będą je wyróżniały w codzienności. Niech to będzie nie tylko czas szczególnej modlitwy, lecz także okazja do refleksji, jakie dajemy świadectwo życia. Nie wolno nam bowiem zapomnieć, że to właśnie świadectwo jest wsparciem lub degradacją procesu wychowania, nad którym trudzą się rodzice i wychowawcy.

 

 1. Dzisiejsze ofiary zostaną przeznaczone na sfinansowanie przynajmniej części naprawy awarii w muzeum.

 

 1. Jutro 13 września zapraszamy na kolejną w tym roku Procesję Fatimską. Tym razem o godz. 20.00 gromadzimy się przy szkole w Modzerowie i następnie wyruszy procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej do początku Modzerowa od strony Włocławka.

 

 1. We wtorek 14 września święto Podwyższenia Krzyża świętego. Krzyż to znak zbawienia – znak mojej wiary. Czy za każdym razem, gdy go czynię, robię to z pełną świadomością? Wobec profanacji krzyża w wielu miejscach świata powinienem się zastanowić nad tym, jakie miejsce w moim życiu zajmuje Chrystusowy krzyż – znak zbawienia i zwycięstwa. Czy w moim domu, miejscu pracy jest dla niego godne miejsce?

 

 1. W piątek17 września będziemy obchodzili rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 r. Pamiętajmy o tej tragicznej karcie historii i módlmy się za wszystkich poległych na Wschodzie w obronie ojczyzny.

 

 1. W niedzielę 19 września zapraszamy na spotkanie po Mszy świętej o godz. 11.00 rodziców kandydatów do bierzmowania, natomiast rodziców dzieci, które się w tym roku przygotowują do I Komunii świętej zapraszamy na spotkanie 26 września również po Mszy świętej o godz. 11.00.

 

 1. W dniach 19-21 września odbędą się w naszej parafii, bardzo wyjątkowe rekolekcje i warsztaty o tematyce wszelkich form uzależnienia. Rozpoczną się one w niedzielę kazaniami, które wygłosi Ks. Wojciech Ignasiak z Fundacji Światło – Życie. Kierownik Ośrodka Profilaktyczno – Szkoleniowego im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach, następnie w niedzielę o godz. 15.30 odbędzie się wyjątkowy koncert znanego aktora teatralnego i filmowego oraz pieśniarza Lecha Dyblika połączony z jego świadectwem. W poniedziałek i wtorek dodatkowo będą warsztaty tematyczne. Już dzisiaj zapowiadamy i prosimy o zagospodarowanie sobie czasu na te wyjątkowe spotkania. Nie trzeba być osobą uzależnioną, ale warto mieć wiedzę na ten temat, aby nie stać się uzależnionym. Dlatego te rekolekcje i warsztaty są kierowane do wszystkich. NIE MOŻE CIEBIE NA NICH ZABRAKNĄĆ!!!

 

 1. Pragniemy jeszcze w tym roku zorganizować I Pielgrzymkę z całej serii pielgrzymek szlakiem mordu i męczeństwa Polaków w czasie II wojny światowej. Pierwsza pielgrzymka odbędzie się 25 września (sobota) do Piaśnicy koło Wejherowa. W lasach piaśnickich podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali kilkanaście tysięcy osób. Zbrodnia w Piaśnicy nazywana jest pomorskim Katyniem. Nawiedzimy również Kalwarię Wejherowską. Koszt wyjazdu 80 zł. Zapisy na tę pielgrzymkę w zakrystii. Szczegółowy plan pielgrzymki jest wywieszony w gablocie.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 

DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

5 września 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Człowiek, który ma serce przepełnione miłością, na spotkaniu chce powiedzieć dosłownie o wszystkim. Kiedy szuka pocieszenia, umocnienia, wsparcia w trudnościach, pomocnej rady, wtedy ma mało czasu na bycie blisko i słuchanie Boga, który kocha. Lecz jeśli nie ma miłości, to wszystko się dłuży i jest tylko niemiłym obowiązkiem. Nie zapominajmy o miłości, gdy jesteśmy na niedzielnej Eucharystii, bo stoimy przed Tym, który jest miłością i z miłości daje nam siebie jako pokarm na życie wieczne.

 

 1. Dzisiaj po każdej Mszy świętej będziemy zbierali ofiary do puszek w ramach Dnia Solidarności z Afgańczykami. Ofiary będą przeznaczone na pomoc materialną dla cierpiącego ludu Afganistanu.

 

 1. Dzisiaj w I Niedzielę Miesiąca tradycyjnie Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 14.00 do 18.00. Natomiast o godz. 15.00 zapraszamy na Męski Różaniec.

 

 1. Serdecznie zapraszamy na Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny, który w dzisiejszą niedzielę przejdzie ulicami Włocławka. Marsz rozpocznie się Mszą świętą o godz. 15.00 w kościele św. Stanisława BM, a zakończy się w Sanktuarium św. Józefa we Włocławku na Zazamczu. Wydarzenie honorowym patronatem objął biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym ważnym publicznym świadectwie radości wiary i wartości, jakimi są życie, rodzina, rodzicielstwo. Prosimy o dzielenie się informacją o marszu wśród naszych rodzin i znajomych. Więcej szczegółów na plakacie.

 

 1. We wtorek 7 września na wieczorną Mszę świętą i zmianę tajemnic różańca zapraszamy Róże Różańcowe.

 

 1. W środę 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Duchowość naszego narodu jest przeniknięta duchowością maryjną, która zawsze ukierunkowuje nas na Boga. W naszej tradycji to święto jest nazywane świętem Matki Bożej Siewnej, bo tego właśnie dnia prosimy o błogosławieństwo Boże dla przyszłych plonów, żeby nasza ziemia przyniosła chleb. Pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Matki Bożej w Skępem dnia 8 września wyjazd z placu parafialnego o godz. 8.00. Natomiast pielgrzymka rowerowa wyjazd o godz. 7.00. Zapisy na te pielgrzymki w zakrystii. Natomiast OO. Franciszkanie organizują 415 Pielgrzymkę Pieszą. Zapisy na pieszą pielgrzymkę prowadzą OO. Franciszkanie.

 

 1. W piątek na wieczorną Mszę świętą zapraszamy Rycerzy Kolumba i ich rodziny.

 

 1. W niedzielę 19 września zapraszam na spotkanie po Mszy świętej o godz. 11.00 rodziców kandydatów do bierzmowania, natomiast rodziców dzieci, które się w tym roku przygotowują do I Komunii świętej zapraszam na spotkanie 26 września również po Mszy świętej o godz. 11.00.

 

 1. W dniach 19-21 września odbędą się w naszej parafii, bardzo wyjątkowe rekolekcje o tematyce wszelkich form uzależnienia. Rozpoczną się one w niedzielę kazaniami, które wygłosi Ks. Wojciech Ignasiak z Fundacji Światło – Życie. Kierownik Ośrodka Profilaktyczno – Szkoleniowego im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach, następnie w niedzielę o godz. 15.30 odbędzie się wyjątkowy koncert znanego aktora teatralnego i filmowego oraz pieśniarza Lecha Dyblika połączony z jego świadectwem. W poniedziałek i wtorek dodatkowo będą warsztaty tematyczne (więcej szczegółów za tydzień). Już dzisiaj zapowiadamy i prosimy o zagospodarowanie sobie czasu na te wyjątkowe rekolekcje.

 

 1. Pragniemy jeszcze w tym roku zorganizować I Pielgrzymkę z całej serii pielgrzymek szlakiem mordu i męczeństwa Polaków w czasie II wojny światowej. Pierwsza pielgrzymka odbędzie się 25 września (sobota) do Piaśnicy koło Wejherowa. W lasach piaśnickich podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali kilkanaście tysięcy osób. Zbrodnia w Piaśnicy nazywana jest pomorskim Katyniem. Jak czas pozwoli, również odwiedzimy Kalwarię Wejherowską. Koszt wyjazdu nie jest jeszcze dokładnie znany, ale nie powinien przekroczyć 80 zł. Zapisy na tę pielgrzymkę już trwają w zakrystii.

 

 1. Wychowanie religijne jest naszym wspólnym obowiązkiem. Oczywiście pierwszymi wychowawcami są zawsze rodzice. Chodzi o rozwój intelektualny dzieci i ich rozwój duchowy ku świętości. Otwieramy ich serca na Boga i świat, który nas otacza. Chcemy wypraszać dla nich łaski, których potrzebują. Dlatego od przyszłej niedzieli dzieci ze szkoły podstawowej zapraszamy na Mszę świętą z udziałem dzieci o godz. 11.00. Dzieci, które idą do pierwszej klasy zapraszamy za tydzień na Mszę świętą o godz. 11.00 wraz ze swoimi tornistrami, wtedy je poświęcimy. Dzieci będą otrzymywały stosowne karteczki z zadaniami do domu.

 

 1. Za tydzień w drugą niedzielę miesiąca taca będzie przeznaczona na inwestycje w parafii, a dokładnie na opłacenie naprawy wielkiej awarii w Muzeum.

 

 1. Dziękuję wszystkim, którzy w zeszłą niedzielę się zaangażowali w przygotowanie dożynek. Dziękuję niezawodnemu sołectwu Józefowo za udekorowanie placu dożynkowego i te podziękowania kieruję na ręce pani Sołtys Józefowa Marioli Wichrowskiej. Dziękuję Rycerzom Kolumba za wszelkie prace porządkowe i przygotowujące oraz za kulinaria. Dziękuję paniom, które przygotowały poczęstunek w Muzeum dla zaproszonych gości. Dziękuję Kołom Gospodyń Wiejskich (KGW): „Bzówki” z Modzerowa za zrobienie kosza z owocami i warzywami i udział w procesji dożynkowej. „Fajne Babki z Józefowa” za zrobienie wieńca dożynkowego i udział w procesji dożynkowej. Stowarzyszeniu „Przyjazna Wieś” z Józefowa za zrobienie wieńca, udział w procesji dożynkowej i za udział w II Festiwalu Gołąbka Kapuścianego z gęsiny, w którym zajęły II miejsce. Dziękuję wszystkim indywidualnym osobom za chleby dożynkowe. Dziękuję zespołowi „Łęgowianie” za piękny koncert zwięczający IV Festiwal Piosenki Senioralnej. Dziękuję wreszcie wszystkim naszym parafianom, którzy przygotowywali ciasta i inne wyroby domowe do sprzedaży. Dziękuję Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi za ufundowanie Nagród dla uczestników Festiwalu KGW.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 

DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

29 sierpnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. Czas urlopów i wakacji, który się kończy, był dla wielu z nas okazją do pogłębienia więzi z Bogiem, szukania i rozpoznawania znaków Jego obecności i błogosławieństwa. Jesteśmy bowiem ludem Boga. Czasami wędrującym przez pustynię Izraelitom wydawał się daleki, jednak w rzeczywistości był Bogiem bliskim, zatroskanym o swój lud. Dziś także troszczy się o swój lud, prowadzi go, strzeże, błogosławi, udziela mu sakramentów, żeby żył w świętości. Trzeba jednak zadawać sobie pytanie, czy robię wszystko, by razem z innymi być Jego ludem.

 

 1. W tym tygodniu w poniedziałek, wtorek i środę odwiedzimy naszych chorych w ich domach. Dzień wcześniej do nich zadzwonimy.

 

 1. We wtorek 31 sierpnia będziemy obchodzić 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które zakończyły strajki i rozpoczęły proces przebudowy naszego państwa. Żyliśmy ideałami solidarności, prawdy, wolności. Dziś warto zadać sobie pytanie, co w naszych sercach zostało z etosu Solidarności tamtych lat.

 

 1. W środę będziemy obchodzić 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwie szczególnie o tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny na wszystkich frontach. Otoczmy modlitwą także tych, którzy po jej zakończeniu walczyli o suwerenność i niepodległość Polski i złożyli ofiarę swojego życia jako więźniowie polityczni, a których próbowano wymazać z historii.

 

 1. Od środy 1 września po przerwie wakacyjnej powracamy do odprawiania Mszy świętej o godz. 7.15.

 

 1. 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzieciom i młodzieży życzymy wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu dojrzałych postaw, a czcigodnym nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego, potrzebnego w procesie kształtowania dzieci i młodzieży. Msza Święta, ze szczególną prośbą o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym, asystencję Ducha Świętego na czas edukacji i wszelkie potrzebne łaski dla wychowawców, nauczycieli i rodziców, w kościele parafialnym o godz. 8.30. Serdecznie zapraszamy.

 

 1. W środę Msza święta zbiorowa za zmarłych.

 

 1. W pierwszy czwartek miesiąca (02.09) tradycyjnie wyjazd do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wyjazd o godz. 12.00 z placu kościelnego. Zapisy w zakrystii. Tym razem po drodze odwiedzimy kościół w Kościelcu.

 

 1. W czwartek 2 września po Mszy świętej wieczornej około 18.30 w parafii Najświętszego Serca Jezusowego odbędzie się koncert „Pieśni Polskiego Oręża” – kanon pieśni narodowych. Więcej informacji znajduje się na plakacie.

 

 1. Piątek 3 września to pierwszy piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej w Modzerowie od godz. 16.00 i następnie Msza święta, natomiast w kościele parafialnym spowiedź od godz. 16.30. Młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania zapraszamy na spowiedź, Mszę świętą o godz. 18.00 i spotkanie formacyjne. Przypominam, że przygotowanie do bierzmowania trwa trzy lata i dotyczy uczniów od klasy szóstej począwszy. W tym roku Sakrament Bierzmowania będzie udzielony w naszej parafii przez Ks. Bpa Stanisława Gębickiego dnia 30 października o godz. 11.00. Dlatego wszystkich kandydatów zapraszamy na spotkanie.

 

 1. W sobotę Godzinki do Matki Bożej o godz. 7.00 następnie Msza święta o 7.30 i bezpośrednio po niej Nabożeństwo Maryjne Pierwszych Sobót Miesiąca. Serdecznie zapraszamy czcicieli Matki Bożej Fatimskiej.

 

 1. W sobotę o godz. 10.00 wyjazd do ZOO w Płocku dzieci, które w zeszłym roku szkolnym najlepiej uczęszczały na niedzielną Mszę świętą i wypełniały zadania konkursowe. Jest to ten wyjazd, który został przełożony z 10 lipca 2021.

 

 1. Serdecznie zapraszamy na Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny, który w niedzielę 5 września przejdzie ulicami Włocławka. Marsz rozpocznie się Mszą świętą o godz. 15.00 w kościele św. Stanisława BM, a zakończy się w Sanktuarium św. Józefa we Włocławku na Zazamczu. Wydarzenie honorowym patronatem objął biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym ważnym publicznym świadectwie radości wiary i wartości, jakimi są życie, rodzina, rodzicielstwo. Prosimy o dzielenie się informacją o marszu wśród naszych rodzin i znajomych. Więcej szczegółów na plakacie.

 

 1. Za tydzień w I Niedzielę Miesiąca tradycyjnie Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 14.00 do 18.00. Natomiast o godz. 15.00 zapraszamy na Męski Różaniec.

 

 1. Już dzisiaj informujemy o pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej w Skępem dnia 8 września. Będą dwie możliwości dotarcia: pielgrzymka rowerowa i autokarowa. Zapisy na te pielgrzymki w zakrystii. Natomiast OO. Franciszkanie organizują 415 Pielgrzymkę Pieszą. Zapisy na tę pielgrzymkę prowadzą OO. Franciszkanie.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli śp. Jadwiga Lewandowska i Wanda Put. Polećmy ich dusze Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek.

 

 

DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

22 sierpnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. Nietrudno odnieść wrażenie, że ilość informacji jest tak duża, że trzeba stosować różne filtry, by odróżnić prawdę od fałszu i odnaleźć się w tym gąszczu. A mowa Pana Jezusa jest prosta, nie ma w niej obcych słów ani skomplikowanych zdań. Jezus jest prawdą i życiem. Jego prawda jest życiem. Zostaliśmy zaproszeni na ucztę, na której On daje nam chleb żywy – swoje ciało – abyśmy mieli życie, żyli na wieki. Tę prawdę uczmy się nieustannie odkrywać.

 

 1. Jutro przypadnie smutna rocznica podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzień 23 sierpnia w 2008 r. został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, obchodzony po raz pierwszy publicznie w 2011 r. w Warszawie. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy zginęli w sowieckich łagrach i niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, lecz także o tych, którzy opowiedzieli się za Bogiem i dlatego oddali zdrowie i życie w obronie godności i praw człowieka. Słyszymy o próbach relatywizowania i podważania współczesnej historii, naginania faktów w imię tzw. poprawności politycznej. Warto znać fakty, warto pamiętać i pielęgnować pamięć.

 

 1. W czwartek 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. Na Jasną Górę swoje kroki kierują miliony pielgrzymów. W wielu domach jest czczony wizerunek Czarnej Madonny. To świadectwo naszej miłości do Matki naszego Pana, która w jasnogórskiej ikonie przebywa w naszym narodzie od wieków.

 

 1. Już za tydzień 29 sierpnia na Mszy świętej o godz. 13.00 odbędą się Dożynki Parafialne. Tego dnia w kościele parafialnym będą odprawione tylko dwie Msze święte o godz. 13.00 (Dożynki) i o godz.18.00. Natomiast w Modzerowie o godz. 10.30. Zamówione intencje na wcześniejsze Msze święte będą odprawione o godz. 13.00. W ramach Dożynek odbędzie się V Festiwal Piosenki Senioralnej „Sursum Corda” oraz II Festiwal dla Kół Gospodyń Wiejskich. Kto do tego czasu jeszcze się nie zaszczepił, będzie to mógł zrobić, gdyż będzie wystawiony specjalny namiot, aby można to zrobić. Czeka nas tego dnia wiele atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Będzie też poczęstunek, przygotowany przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi. Bardzo proszę, aby przedstawiciele poszczególnych wiosek czy Kół Gospodyń Wiejskich tam działających przygotowali wieńce dożynkowe. Działkowców proszę o przygotowanie koszy z owocami i warzywami rosnącymi na działkach. Niech to będzie nasze wspólne parafialne dziękczynienie za tegoroczne plony. Proszę też o udekorowanie placu dożynkowego. Mszy świętej dożynkowej będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. prał. Zbigniew Szygenda.

 

 1. We wtorek i w sobotę ze względu na śluby o godz. 16.30 nie będzie adoracji i różańca.

 

 1. Do zakończenia wakacji jest jeszcze kilka dni, ale już dzisiaj informujemy, że Msza święta na rozpoczęcie nowego roku szkolnego zostanie odprawiona dnia 1 września o godz. 8.30 w kościele parafialnym.

 

 1. Już dzisiaj informujemy i serdecznie zapraszamy na Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny, który w niedzielę 5 września przejdzie ulicami Włocławka. Marsz rozpocznie się Mszą świętą o godz. 15.00 w kościele św. Stanisława BM, a zakończy się w Sanktuarium św. Józefa we Włocławku na Zazamczu. Wydarzenie honorowym patronatem objął biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym ważnym publicznym świadectwie radości wiary i wartości, jakimi są życie, rodzina, rodzicielstwo. Prosimy o dzielenie się informacją o marszu wśród naszych rodzin i znajomych. Więcej szczegółów na plakacie.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli śp. Jerzy Ryczkowski i Jacek Skibiński Polećmy ich dusze Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek.

 

 

DWUDZIESTA NIEDZIELA ZWYKŁA

WNIEBOWZIĘCIE NAJŚW. MARYI PANNY

15 sierpnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Przez dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny Kościół przypomina nam, że powołaniem każdego z nas jest zjednoczenie z Bogiem. Dążymy do niego w doczesnym, ziemskim życiu, dlatego podejmujemy różne wyzwania wynikające z naszego powołania, realizowanego na różnych płaszczyznach, wspierani łaską Boga w sakramentach, których szczytem jest Eucharystia. Bóg wzywa nas do nieba, gdzie dla każdego jest przygotowane miejsce od założenia świata.

 

 1. Przeżywamy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, pierwocin zbóż na zakończenie każdej Mszy Świętej.

 

 1. Dziś 101. rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny i całej Europy. Za przyczyną Maryi Królowej Pokoju polecajmy Bogu sprawy naszej ojczyzny i naszego narodu.

 

 1. Dzisiejsze ofiary na tacę przeznaczone są na prace inwestycyjne prowadzone we Włocławskiej Katedrze.

 

 1. Już dzisiaj informujemy, że tegoroczne Dożynki Parafialne odbędą się tradycyjnie w ostatnią niedzielę wakacji czyli 29 sierpnia na Mszy świętej o godz. 13.00. Tego dnia w kościele parafialnym będą odprawione tylko dwie Msze święte o godz. 13.00 (Dożynki) i o godz.18.00. Natomiast w Modzerowie o godz. 10.30. Zamówione intencje na wcześniejsze Msze święte będą odprawione o godz. 13.00. W ramach Dożynek odbędzie się V Festiwal Piosenki Senioralnej „Sursum Corda” oraz II Festiwal dla Kół Gospodyń Wiejskich. Kto do tego czasu jeszcze się nie zaszczepił, będzie to mógł zrobić, gdyż będzie wystawiony specjalny namiot, aby można to zrobić. Czeka nas tego dnia wiele atrakcji, których teraz nie będę wymieniał. Bardzo proszę, aby przedstawiciele poszczególnych wiosek czy Kół Gospodyń Wiejskich tam działających przygotowali wieńce dożynkowe. Działkowców proszę o przygotowanie koszy z owocami i warzywami rosnącymi na działkach. Niech to będzie nasze wspólne parafialne dziękczynienie za tegoroczne plony. Proszę też o udekorowanie placu dożynkowego. Mszy świętej dożynkowej będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. prał. Zbigniew Szygenda.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł śp. Bronisław Sadowski. Polećmy jego duszę Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek … .

 

 

 

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

8 sierpnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. Perspektywa wieczności jest niezwykła dla człowieka. „Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,51) – usłyszeliśmy dzisiaj. Tak więc, nakarmieni przy ołtarzu Eucharystii, umocnieni słowem Chrystusa, odważnie kroczmy w codzienności, która jest drogą ku celowi, jaki wyznaczył nam Bóg. Sierpień jest miesiącem wielu ważnych wydarzeń, dla wielu z nas jest to także czas abstynencji od alkoholu, by dać świadectwo życia w wolności i wspierać tych, którzy pragną żyć w trzeźwości. Nie zapominajmy o tym, jak wielką moc ma nasze codzienne świadectwo, ponieważ naszym celem jest spotkanie z Bogiem w wieczności.

 

 1. Dzisiejsza taca inwestycyjna będzie przeznaczona na prace remontowe prowadzone w naszym Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Składamy serdeczne Bóg zapłać za każdą ofiarę złożoną na ten cel.

 

 1. Warsztaty dla dzieci z naszej parafii zatytułowane „Włoska Akademia Zabawy” rozpoczną się jutro w poniedziałek i potrwają do soboty włącznie. Dzieci, które zgłosiły chęć udziału w tych zajęciach proszone są o przybycie jutro na godz. 11.00 na plac przed kościołem.

 

 1. W środę na wieczorną Mszę świętą zapraszamy czcicieli Matki Bożej, Patronki Dobrej Śmierci.

 

 1. W piątek na wieczorną Mszę świętą zapraszamy Rycerzy Kolumba i ich rodziny, oraz tych panów, którzy chcieliby wstąpić w szeregi Rycerzy Kolumba.

 

 1. W piątek 13 sierpnia o godz. 20.00 zapraszamy na Procesję Fatimską. Rozpoczynamy przy figurze Matki Bożej Fatimskiej w Józefowie a kończymy przy szkole w Modzerowie.

 

 1. W najbliższą niedzielę uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Papież Pius XII w 1950 r. przypieczętował dogmatem prawdę obecną w Kościele już od V w., że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały nieba i wywyższona przez Boga jako Królowa. W polskiej tradycji z tą uroczystością jest związany obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, zbóż, dlatego przynosimy je tego dnia do kościoła. Chcemy w ten sposób uwielbić Boga i podziękować Mu za to, że troszczy się o nas. Obrzęd błogosławieństwa odbędzie się na zakończenie każdej Mszy Świętej.

 

 1. 15 sierpnia przypadnie 101. rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny. Skutki tego triumfu Wojska Polskiego wpłynęły także na historię Europy, bowiem zatrzymano nawałnicę bolszewicką, która zagrażała nie tylko naszemu narodowi.

 

 1. Już dzisiaj informujemy, że tegoroczne Dożynki Parafialne odbędą się tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia czyli 29 sierpnia na Mszy świętej o godz. 13.00. Tego dnia w kościele parafialnym będą odprawione tylko dwie Msze święte o godz. 13.00 (Dożynki) i o godz.18.00. Natomiast w Modzerowie o godz. 10.30. Zamówione intencje na wcześniejsze Msze święte będą odprawione o godz. 13.00. W ramach Dożynek odbędzie się V Festiwal Piosenki Senioralnej „Sursum Corda” oraz II Festiwal dla Kół Gospodyń Wiejskich. Kto do tego czasu jeszcze się nie zaszczepił, będzie to mógł zrobić, gdyż będzie wystawiony specjalny namiot, aby można to zrobić. Czeka nas tego dnia wiele atrakcji, których teraz nie będę wymieniał. Bardzo proszę, aby przedstawiciele poszczególnych wiosek czy Kół Gospodyń Wiejskich tam działających przygotowali wieńce dożynkowe. Działkowców proszę o przygotowanie koszy z owocami i warzywami rosnącymi na działkach. Niech to będzie nasze wspólne parafialne dziękczynienie za tegoroczne plony. Proszę też o udekorowanie placu dożynkowego. Mszy świętej dożynkowej będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. prał. Zbigniew Szygenda.

 

 1. Bardzo serdecznie dziękuję naszym parafianom i nie tylko naszym za przyjęcie na nocleg i za wyżywienie uczestników pielgrzymki pieszej z Elbląga. Na Was Kochani zawsze można liczyć i za to Wam serdecznie dziękuję.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła śp. Maria Radzimska. Wieczny odpoczynek… .

 

 

OSIEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

1 sierpnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. W codziennej pogoni możemy zapomnieć o tym, by niekoniecznie być człowiekiem, ale nieustannie stawać się człowiekiem. Współczesny człowiek to homo viator – człowiek w drodze. Czy jednak dostrzegamy, że życie jest tylko wędrówką ku wieczności? Stajemy się w pełni ludźmi, gdy pozwalamy się ogarnąć miłości Bożej, przyjmujemy Jezusa Eucharystycznego przypominającego nam: „Ja jestem chlebem życia” (J 6,35). Niech te słowa nieustannie brzmią w naszych sercach, nie tylko w uszach.

 

 1. „Powstanie warszawskie to nie tylko wspomnienie, to całe nasze życie” – powiedział ks. bp Edward Materski, który uczestniczył w nim jako seminarzysta i niósł pomoc duszpasterską. Módlmy się za wszystkich, którzy przez 63 dni powstania warszawskiego walczyli o wolność Warszawy i ojczyzny. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

 

 1. Dziś, w pierwszą niedzielę miesiąca, od godz. 14.00 do 18.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i następnie MĘSKI RÓŻANIEC, na który zapraszamy wszystkich, a szczególnie mężczyzn, ojców z synami i dziadków z wnukami.

 

 1. Jutro, 2 sierpnia, możemy uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli, związany ze św. Franciszkiem z Asyżu. Aby uzyskać odpust, należy: pobożnie nawiedzić kościół, odmówić w nim modlitwę Ojcze nasz i wyznanie wiary, być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Natomiast o godz. 18.00 zapraszamy na Spotkanie Papieskie.

 

 1. We wtorek na wieczorną Mszę świętą i zmianę tajemnic różańcowych zapraszamy Róże Różańcowe.

 

 1. Tradycyjnie dnia 3 sierpnia (wtorek) około godz. 18.30 przybędzie do naszej parafii Elbląska Pielgrzymka Piesza. Przewidywana liczba pielgrzymów to 200 osób. Rodziny, które pragną przyjąć pielgrzymów na nocleg prosimy o zapisywanie się w zakrystii.

 

 1. W środę Msza święta zbiorowa za zmarłych.

 

 1. W czwartek wyjazd na pielgrzymkę do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Zapisy w zakrystii.

 

 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Na Mszy świętej o godz. 18.00 i na adoracji o godz. 20.00 będziemy się modlili między innymi o powołania kapłańskie i zakonne.

 

 1. W piątek dnia 6 sierpnia wyruszy z włocławskiej katedry Włocławska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę Msza św. w katedrze o godz. 6.00. Zapisy na tę pielgrzymkę odbywają się w kancelarii parafii katedralnej.

 

 1. W piątek 6 sierpnia święto Przemienienia Pańskiego. Okazja do spowiedzi pierwszopiątkowej w Modzerowie od godz. 15.30 i w kościele parafialnym od godz. 17.00.

 

 1. W sobotę 7 sierpnia przypada I Sobota Miesiąca. Godzinki do Matki Bożej o godz. 7.00 następnie Msza święta o 7.30 i bezpośrednio po niej Maryjne Nabożeństwo Wynagradzające Pierwszych Sobót Miesiąca, tym razem za obelgi przeciwko Bożemu Macierzyństwu Maryi.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 

 

 

SIEDEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

25 lipca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. Każda Msza Święta rozpoczyna się wezwaniem do modlitwy, kierowanym do nas przez celebransa, byśmy do wspólnej intencji dołączyli osobiste, z którymi przyszliśmy. Czy o tym pamiętamy? Czy zabieramy na Eucharystię także osobiste sprawy, by przedstawić je Panu? Jezus może spełnić nasze prośby, przemienić nasze życie, dosłownie dokonać cudu, o ile z pełnym zaufaniem potrafimy złożyć w Jego dłonie to, co czasami określamy jako „niewiele”. Uczmy się od apostołów postawy zawierzenia, z którą złożyli w dłonie Jezusa pięć chlebów i dwie ryby. Jezus nakarmił tłumy. Dokonał cudu. Czy w naszym życiu nie mógłby dokonać takich znaków?

 

 1. Odczytać - Apel Przewodniczącego KEP ws. Dnia Solidarności z poszkodowanymi.

W naszej parafii zbiórkę do puszek na ten cel przeprowadzimy za tydzień po Mszach świętych.

 

 1. Dzisiaj wspominamy św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Po wszystkich Mszach świętych błogosławieństwo pojazdów przed kościołem. Pamiętajmy jednak, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze. Ofiary zbierane podczas poświęcenia pojazdów będą przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom w zakupie środków lokomocji potrzebnych im w ewangelizacji w ramach Akcji Św. Krzysztofa 1 grosz za jeden kilometr, prowadzonej przez MIVA POLSKA.

 

 1. Dzisiaj swoje imieniny obchodzi m. in. Ks. Bp. Krzysztof Wętkowski nowy Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Polecajmy w naszych modlitwach Jego osobę i posługę w naszej diecezji Bożej Opatrzności.

 

 1. Trwa czas urlopów, wakacji dany nam przez Boga, abyśmy zatroszczyli się o ubogacenie swojej duchowości. Warto rozejrzeć się wokół, by odkryć miejsca szczególnie upodobane przez Boga. Znajdźmy czas na budowanie pięknych relacji z bliskimi. Wakacje to czas żniw, zbiorów różnych plonów. Pamiętajmy o ciężkiej pracy rolników, która często nie jest doceniana, a służy nam wszystkim. Szanujmy ich trud.

 

 1. W przyszłą pierwszą niedzielę miesiąca zapraszamy na godz. 15.00 na Koronkę do Bożego miłosierdzia i na Męski Różaniec.

 

 1. 1 sierpnia będziemy obchodzili 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.

 

 1. Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg swoim błogosławieństwem wynagradza waszą hojność.

 

 1. Nasza parafia we współpracy z Osiedlową Sekcją Pomocy Społecznej nr 3 „Wschód” Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie organizuje Warsztaty Wakacyjne pn. „Włoska Akademia Zabawy”, które będą realizowane od 9 do 14 sierpnia 2021 r. Zajęcia dedykowane są 12 dzieciom w wieku 7-10 lat zamieszkującym rejon „Wschód” czyli rejon naszej parafii w obrębie miasta Włocławek. Zainteresowane osoby proszę o zgłoszenie się do Organizatora Społeczności Lokalnej w Osiedlowej Sekcji Pomocy Społecznej nr 3 „Wschód” we Włocławku przy ul. Żytniej 58 od dnia 12.07.2021 r. w godz. 8.00-14.00 w celu wypełnienia dokumentów rekrutacyjnych. O przyjęciu dzieci na Warsztaty Wakacyjne decyduje kolejność zgłoszeń. Zachęcamy wszystkie zainteresowane dzieci do udziału w planowanych zajęciach.

 

 1. Tradycyjnie dnia 3 sierpnia około godz. 18.30 przybędzie do naszej parafii Elbląska Pielgrzymka Piesza. Przewidywana liczba pielgrzymów to 200 osób. Rodziny, które pragną przyjąć pielgrzymów na nocleg prosimy o zapisywanie się w zakrystii.

 

 1. Dnia 6 sierpnia wyruszy z włocławskiej katedry Włocławska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zapisy na tę pielgrzymkę odbywają się w kancelarii parafii katedralnej.

 

 1. W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” zatytułowanym „Łaska starości” znajdują się ciekawe artykuły:
 • „Łąska starości” – wywiad z o. Leonem Knabitem znanym Benedyktynem z Tyńca, blogerem, publicystą i autorem wielu książek.
 • „Największe marzenie papieża” – odkrycie nowych przestrzeni solidarności i braterstwa, poszukiwanie nadziei, troska o najsłabszych i o całe stworzenie – takie wyzwania stawia przed nami Franciszek w najnowszej książce „Świat jutra”.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności śp. Halina Majewska. Polećmy jej duszę Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek… .

 

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
WS. DNIA SOLIDARNOŚCI Z POSZKODOWANYMI W NAWAŁNICACH
W POLSCE, NIEMCZECH, BELGII I HOLANDII

 

 

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami wielu ludzkich dramatów wywołanych gwałtownymi burzami i powodziami, zarówno w naszej ojczyźnie, jak i w Niemczech, Belgii i Holandii. Wiele rodzin straciło dobytek całego życia, a media donoszą o ofiarach śmiertelnych oraz o osobach zaginionych, zwłaszcza w Niemczech.

Jako Kościół w Polsce pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą. Błagajmy Boga o nadzieję dla tych, którzy ucierpieli oraz o ducha solidarności, troski i współodpowiedzialności dla wszystkich ludzi dobrej woli, mogących przyjść z pomocą poszkodowanym.

Apeluję, aby niedziela 25 lipca br. była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie. Proszę, aby tego dnia podczas Mszy Świętych, zwłaszcza podczas modlitwy wiernych, zwrócić się z modlitwą błagalną za poszkodowanych, a po Mszy zorganizować zbiórkę funduszy, które zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.

Równocześnie przekazuję przewodniczącym Episkopatów Niemiec, Holandii i Belgii nasze wyrazy wsparcia i zapewnienia o duchowej bliskości Kościoła w Polsce.

Wszystkim wiernym udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

+StanisławGądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 16 lipca 2021 roku

 

 

SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

18 lipca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Jak miło brzmią w naszych uszach słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (Mk 6,31). Abyśmy mogli podejmować wyzwania związane z powołaniem, potrzebujemy czasu na odpoczynek, ale także na zaakcentowanie spraw duchowych, dzięki którym otaczający nas świat – dzieło Boga – nabiera wyjątkowego blasku. Uczyńmy wszystko, by nie zagubić duchowego wymiaru swojego życia. Bóg nam błogosławi w czasie wypoczynku, lecz zadbajmy także o odpowiednie miejsce i czas dla Niego w swoim życiu.

 

 1. Kiedy w czasie wędrówek będziemy nawiedzali świątynie, sanktuaria, klasztory, pamiętajmy o godnym stroju, by w ten sposób dać świadectwo szacunku dla miejsc świętych. W języku biznesowym używa się określenia dress code dla nazwania pewnego kanonu stroju i wyglądu. Warto pomyśleć, że taki dress code obowiązuje także w kościele, a jego podstawą jest godność miejsca, do którego wchodzimy.

 

 1. Za tydzień będziemy wspominać św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Po wszystkich Mszach świętych błogosławieństwo pojazdów przed kościołem. Pamiętajmy jednak, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze. Ofiary zbierane podczas poświęcenia pojazdów będą przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom w zakupie środków lokomocji potrzebnych im w ewangelizacji w ramach Akcji Św. Krzysztofa 1 grosz za jeden kilometr prowadzonej przez MIVA POLSKA.

 

 1. Nasza Parafia we współpracy z Osiedlową Sekcją Pomocy Społecznej nr 3 „Wschód” Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie organizuje Warsztaty Wakacyjne pn. „Włoska Akademia Zabawy”, które będą realizowane od 9 do 14 sierpnia 2021 r. Zajęcia dedykowane są 12 dzieciom w wieku 7-10 lat zamieszkującym rejon „Wschód” czyli rejon naszej parafii w obrębie miasta Włocławek. Zainteresowane osoby proszę o zgłoszenie się do Organizatora Społeczności Lokalnej w Osiedlowej Sekcji Pomocy Społecznej nr 3 „Wschód” we Włocławku przy ul. Żytniej 58 od dnia 12.07.2021 r. w godz. 8.00-14.00 w celu wypełnienia dokumentów rekrutacyjnych. O przyjęciu dzieci na Warsztaty Wakacyjne decyduje kolejność zgłoszeń. Zachęcamy wszystkie zainteresowane dzieci do udziału w planowanych zajęciach.

 

 1. Tradycyjnie dnia 3 sierpnia około godz. 18.30 przybędzie do naszej parafii Elbląska Pielgrzymka Piesza. Przewidywana liczba pielgrzymów to 200 osób. Rodziny, które pragną przyjąć pielgrzymów na nocleg prosimy o zapisywanie się w zakrystii.

 

 1. Dnia 6 sierpnia wyruszy z włocławskiej katedry Włocławska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zapisy na tę pielgrzymkę odbywają się w kancelarii parafii katedralnej.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 

 

PIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

11 lipca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. W okresie wakacyjnym, urlopów, odpoczynku gromadzimy się na Eucharystii, by ze źródła, jakim jest Bóg, zaczerpnąć siły i przyjąć wszelkie dary i łaski dla nas przygotowane. Niezależnie od różnych sytuacji, które pojawiają się na drodze naszej wiary, odkrywamy, że Bóg nigdy nie zmienia swojego wyboru i zawsze przerzuca mosty między sobą a naszym życiem, posyła do nas proroków, abyśmy przez odnawianie przymierza zawsze byli Jego wybranym narodem.

 

 1. W naszej historii są różne, często bardzo bolesne, karty. Dziś przeżywamy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Módlmy się za tych, którzy ponieśli śmierć, oraz o to, żeby już nigdy nie doszło do podobnej zbrodni.

 

 1. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na prace remontowe w naszej świątyni. Składamy serdeczne Bóg zapłać za każdą ofiarę na ten cel.

 

 1. We wtorek 13 maja Rycerze Kolumba zapraszają wszystkich małżonków z naszej parafii i nie tylko do radosnego wspominania dnia, w którym przyrzekli sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. To jest dzień, w którym małżeństwo zawarli święci małżonkowie Zelia i Ludwik Martin rodzice świętej Tereski z Lisieux. Zapraszamy na Mszę świętą o godz. 18.00, na której małżonkowie odnowią przyrzeczenia małżeńskie. Po Eucharystii zapraszamy na kawę i herbatę oraz coś słodkiego. Następnie zapraszamy na godz. 20.00 na „małżeńską randkę” wraz z Matką Bożą Fatimską w blasku świec i pięknych śpiewów i modlitwy różańcowej w ramach Procesji Fatimskiej. Procesja rozpocznie się o godz. 20.00 przy figurze Matki Bożej u zbiegu ulic Rybnickiej i Al. Kazimierza Wielkiego. Procesja zakończy się w Józefowie przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Na procesję zapraszamy wszystkich parafian i gości.

 

 1. W najnowszym Biuletynie Rycerzy Kolumba na miesiąc lipiec jest modlitwa za męża i żonę. Zapraszamy do zabierania Biuletynu ze stolika.

 

 1. Czcicieli Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci zapraszamy na Mszę świętą w środę o godz. 18.00.

 

 1. Nasza Parafia we współpracy z Osiedlową Sekcją Pomocy Społecznej nr 3 „Wschód” Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie organizuje Warsztaty Wakacyjne pn. „Włoska Akademia Zabawy”, które będą realizowane od 9 do 14 sierpnia 2021 r. Zajęcia dedykowane są 12 dzieciom w wieku 7-10 lat zamieszkującym rejon „Wschód” czyli rejon naszej parafii w obrębie miasta Włocławek. Zainteresowane osoby proszę o zgłoszenie się do Organizatora Społeczności Lokalnej w Osiedlowej Sekcji Pomocy Społecznej nr 3 „Wschód” we Włocławku przy ul. Żytniej 58 od dnia 12.07.2021 r. w godz. 8.00-14.00 w celu wypełnienia dokumentów rekrutacyjnych. O przyjęciu dzieci na Warsztaty Wakacyjne decyduje kolejność zgłoszeń. Zachęcamy wszystkie zainteresowane dzieci do udziału w planowanych zajęciach.
 2. Tradycyjnie dnia 3 sierpnia około godz. 18.30 przybędzie do naszej parafii Elbląska Pielgrzymka Piesza. Przewidywana liczba pielgrzymów to 200 osób. Rodziny, które pragną przyjąć pielgrzymów na nocleg prosimy o zapisywanie się w zakrystii.

 

 1. Dnia 6 sierpnia wyruszy z włocławskiej katedry Włocławska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zapisy na tę pielgrzymkę odbywają się w kancelarii parafii katedralnej.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 

CZTERNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

4 lipca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. Czas wakacji, urlopów, odpoczynku jest okazją do pogłębiania relacji z Bogiem przez modlitwę, lekturę Pisma Świętego, celebrowanie niedzieli i spotkania na Eucharystii, na które wcześniej, z powodu zabiegania, musieliśmy znaleźć czas. Teraz możemy go zaplanować, by spotkać Jezusa, który jest naszym bratem podobnym do nas we wszystkim oprócz grzechu. Zadbajmy, zwłaszcza w tym czasie, by spotkanie z Jezusem było zawsze spotkaniem godnym Jego miłości.

 

 1. Jeszcze raz witamy w naszej wspólnocie parafialnej pana Mieczysława Guzewicza naszego dzisiejszego kaznodzieję.

 

 1. Dzisiejsza niedziela 4 lipca (I niedziela miesiąca) będzie w naszej parafii bogata w wydarzenia kościelne i patriotyczne. Adoracja od godz. 14.00, następnie o godz. 15.00 zapraszamy na Męski Różaniec wszystkich mężczyzn, ojców z synami i dziadków z wnukami. Po różańcu o godz. 16.00 na naszej scenie odbędzie się przepiękny Koncert Pieśni Patriotycznych zespołu „Nadzieja” pt. „Rozśpiewana Niepodległa” w ramach projektu Stowarzyszenia „Przyjazna wieś” z Józefowa Nasza Niepodległa finansowanego ze środków Fundacji ORLEN. Zespół „Nadzieja” to zespół wokalno – kostiumowy działający przy Instytucie Tradycji Narodowej. Zespół jest skoncentrowany na śpiewie utworów z dawnych lat i występuje w strojach adekwatnych do wykonywanego repertuaru. Koncert potrwa około dwóch godzin. Zapraszamy. Będzie wyjątkowo nastrojowo i pięknie.

 

 1. Od czwartku 01 lipca do 31 sierpnia tradycyjnie nie będzie rannych Mszy świętych od poniedziałku do piątku. W soboty i niedziele Msze święte jak w ciągu całego roku.

 

 1. We wtorek na wieczorny różaniec i Mszę świętą i wymianę tajemnic różańcowych zapraszamy Róże Różańcowe.

 

 1. W środę Msza święta zbiorowa za zmarłych.

 

 1. W piątek na wieczorną Mszę świętą zapraszamy Rycerzy Kolumba i ich rodziny.

 

 1. Przez cały rok katechetyczny w czasie pandemii najbardziej „dzielne i kochające Pana Jezusa” dzieci przychodziły do kościoła na dziecięcą Mszę świętą i następnie w domu wykonywały konkretne zadania wyznaczone na daną niedzielę. Rozwiązania przynosiły na następną niedzielę. Dzieci, które najwięcej wykonały takich zadań pojadą na wycieczkę w sobotę dnia 10 lipca do Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Wyjazd o godz.10.00. Rodzice tych dzieci proszeni są o kontakt z O. Damianem. Dzieci wyjeżdżają wraz z jednym z rodziców. Podaję listę dzieci, które najwięcej wykonały zadań i pojadą na wycieczkę: Kłobukowski Tymoteusz, Kłobukowski Antoni, Gutkowski Gabriel, Kolibowska Oliwia, Żelazek Justyna, Wielechowski Marcin, Węgrzynowski Oskar, Brzeziński Dominik, Wielechowska Maja, Nowakowska Julia, Nowakowska Karina, Żelazek Alicja, Cichocki Adrian, Łaźniewska Julia, Domańska Julia. Ze względów organizacyjnych proszę, aby rodzice do wtorku potwierdzili chęć wyjazdu ich dzieci. Te, które tego nie zrobią do wtorku po prostu nie pojadą.

Jeżeli będą jeszcze chętne osoby na ten wyjazd to zapisy u o. Damiana. Koszt przejazdu 30 zł.

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli śp. Szymon Wyszyński, Ireneusz Kaczorowski i Maria Markiewicz. Polećmy ich dusze Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie… .

 

 

TRZYNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

27 czerwca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Jednym z owoców Eucharystii jest nasze uzdrowienie. Dokonuje się w głębokiej jedności z Bogiem i nie od razu skutki Jego działania są widoczne. Czasami trzeba dystansu, czasu, a przede wszystkim zaufania Bogu, które wzmacnia naszą wiarę w życiu codziennym. Po wyjściu ze Mszy Świętej, pobłogosławieni przez Boga, umocnieni Jego słowem i ciałem, jesteśmy przeświadczeni, że On jest zawsze z nami, że nam błogosławi i uzdrawia nas mocą swoich sakramentów.

 

 1. Do naszej wspólnoty domu zakonnego przy parafii i do pomocy przy parafii przybył brat Wincenty Jęcek, który na czas wakacji będzie z nami się modlił i pracował. Po wakacjach życie i przełożeni zakonni wskażą co będzie dalej. Życzymy bratu Wincentemu Bożego błogosławieństwa i wielu łask Bożych na naszej placówce.

 

 1. W środę kończy się czerwiec – miesiąc szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Jezusa. Mamy za co Boga uwielbiać i za co przepraszać. Zapraszamy na ostatnie w tym miesiącu nabożeństwa czerwcowe codziennie o godz. 17.15.

 

 1. Dzisiaj w parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku o godz. 19.00 rozpocznie się koncert WIARA CZYNI CUDA. Więcej informacji na plakacie.

 

 1. W tym tygodniu w poniedziałek, wtorek i środę odwiedzimy w domach naszych chorych. Wcześniej będziemy do nich dzwonić.

 

 1. We wtorek 29 czerwca uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tego dnia w sposób szczególny pamiętajmy o Piotrze naszych czasów, papieżu Franciszku, i prośmy Ducha Świętego, aby towarzyszył Mu w służbie całemu Kościołowi. Msze święte o 7.15. i 18.00 i w Modzerowie o godz. 16.30. Ofiary na tacę z tego dnia będą przeznaczone na tzw. Świętopietrze.

 

 1. Od czwartku 01 lipca do 31 sierpnia tradycyjnie nie będzie rannych Mszy świętych od poniedziałku do piątku. W soboty i niedziele Msze święte jak w ciągu całego roku.

 

 1. Po dłuższej przerwie wznawiamy nasze pielgrzymki do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Najbliższa pielgrzymka w czwartek 1 lipca 2021. Wyjazd o godz. 13.00. Po drodze zwiedzimy kościół w Topólce. Zapisy w zakrystii. Koszt 40 złotych.

 

 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. W piątek okazja do spowiedzi świętej w kościele parafialnym od godz. 16.30 i w Modzerowie od 16.30 i następnie Msza święta.

 

 1. W piątek 2 lipca na wieczornej Mszy świętej tradycyjnie Spotkanie Papieskie.

 

 1. W sobotę przypada pierwsza sobota miesiąca. Godzinki do Matki Bożej o godz. 7.00 następnie Msza święta o 7.30 i po niej Nabożeństwo Maryjne Pierwszych Sobót Miesiąca.

 

 1. Już w najbliższą sobotę 3 lipca w naszej parafii odbędzie się Diecezjalne Dziękczynienie za Beatyfikację Założyciela Rycerzy Kolumba bł. ks. Michaela McGivneya. Spotkanie to swoim honorowym patronatem objął J. E. Ks. Bp. Krzysztof Wętkowski.

Program spotkania jest następujący:

 • 00 – Rozpoczęcie spotkania Koronką do Bożego Miłosierdzia,
 • Konferencja, którą wygłosi pan dr hab. Mieczysław Guzewicz. Teolog, biblista, rekolekcjonista. Konsultant Rady Episkopatu Polski ds. rodziny. Członek Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej,
 • Przerwa na kawę i ciasto,
 • 45 – Słowo Delegata Stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce brata Krzysztofa Zuby,
 • 00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu,
 • 15 – Różaniec,
 • 00 – Wspólna Eucharystia,

Zaproszeni na to spotkanie są nie tylko Rycerze Kolumba, ale przede wszystkim mężczyźni, gdyż spotkanie będzie miało charakter dnia skupienia dla mężczyzn. Zapraszamy więc mężczyzn z naszej parafii i całego miasta i okolic.

 

 1. W przyszłą niedzielę kazania w naszej wspólnocie parafialnej będzie głosił znany w naszej parafii pan dr hab. Mieczysław Guzewicz.

 

 1. Przyszła niedziela 4 lipca (I niedziela miesiąca) będzie w naszej parafii bogata w wydarzenia kościelne i patriotyczne. Adoracja od godz. 14.00, następnie o godz. 15.00 zapraszamy na Męski Różaniec, a po nim o godz. 16.00 na naszej scenie odbędzie się przepiękny Koncert Pieśni Patriotycznych zespołu „Nadzieja” pt. „Rozśpiewana Niepodległa” w ramach projektu Stowarzyszenia „Przyjazna wieś” z Józefowa Nasza Niepodległa finansowanego ze środków Fundacji ORLEN. Zespół „Nadzieja” to zespół wokalno – kostiumowy działający przy Instytucie Tradycji Narodowej. Zespół jest skoncentrowany na śpiewie utworów z dawnych lat i występuje w strojach adekwatnych do wykonywanego repertuaru. Zapraszamy. Będzie wyjątkowo nastrojowo i pięknie.

 

 1. Przez cały rok katechetyczny w czasie pandemii najbardziej „dzielne i kochające Pana Jezusa” dzieci przychodziły do kościoła na dziecięcą Mszę świętą i następnie w domu wykonywały konkretne zadania wyznaczone na daną niedzielę. Rozwiązania przynosiły na następną niedzielę. Dzieci, które najwięcej wykonały takich zadań pojadą na wycieczkę dnia 10 lipca do Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Wyjazd o godz.10.00. Rodzice tych dzieci proszeni są o kontakt z O. Damianem. Dzieci wyjeżdżają wraz z jednym z rodziców. Podaję listę dzieci, które najwięcej wykonały zadań i pojadą na wycieczkę: Kłobukowski Tymoteusz, Kłobukowski Antoni, Gutkowski Gabriel, Kolibowska Oliwia, Żelazek Justyna, Wielechowski Marcin, Węgrzynowski Oskar, Brzeziński Dominik, Wielechowska Maja, Nowakowska Julia, Nowakowska Karina, Żelazek Alicja, Cichocki Adrian, Łaźniewska Julia, Domańska Julia.

Jeżeli będą jeszcze chętne osoby na ten wyjazd to zapisy u o. Damiana. Koszt przejazdu 30 zł.

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł: Kazimierz Markowski. Polećmy jego duszę Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek… .

 

 

DWUNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

20 czerwca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. Eucharystia, w której uczestniczymy, jest cudem dokonującym się na naszych oczach, lecz rzadko tak o niej myślimy. Może gdyby wśród nas Jezus dokonał tak spektakularnego znaku jak ucieszenie burzy na jeziorze Genezaret, przypadlibyśmy Mu do stóp. A tu, na tym ołtarzu, w czasie każdej Eucharystii dokonuje się cud: Bóg staje wśród nas i jest dla nas pokarmem. Niech nigdy nie zabraknie nam wiary w słowa Jezusa: „[…] Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20).

 

 1. Odczytać dekret ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego o odwołaniu dyspensy.

 

 1. Nabożeństwo czerwcowe codziennie o godz. 17.15 w kościele parafialnym, natomiast w kaplicy w Modzerowie w piątek o godz. 16.30 i następnie Msza święta.

 

 1. W środę 23 czerwca w Rzymie rozpocznie się 10. Światowe Spotkanie Rodzin (potrwa do 27.06) pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”.

 

 1. W środę przeżyjemy także Dzień Ojca. Na Mszy Świętej o godz. 18.00 w szczególny sposób będziemy się modlić za wszystkich ojców w naszej parafii, by wzorem św. Józefa odważnie podejmowali wyzwania wynikające z ich powołania. Zapraszamy więc wszystkich ojców rodzin.

 

 1. W czwartek 24 czerwca przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, który wzywał do nawrócenia i przygotował drogę Jezusowi. Wskazał Jezusa jako Baranka Bożego.

 

 1. W sobotę o godz. 16.30 jest ślub więc nie będzie nabożeństwa czerwcowego.

 

 1. Msza Święta dziękczynną za wszelkie dary i łaski, których Bóg udzielił nam w tym roku szkolnym, za pracę wychowawczą naszych nauczycieli, pedagogów, pracowników szkoły, za rzetelną pracę dzieci i młodzieży, uwieńczoną dobrymi wynikami zostanie odprawiona w niedzielę za tydzień o godz. 11.00. Zapraszamy na nią uczniów wszystkich poziomów nauczania.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 

JEDENASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

13 czerwca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Odczytać Komunikat Kurii Diecezjalnej Włocławskiej.

 

 1. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski z dniem 20 czerwca 2021 zostają zdjęte dyspensy dla wiernych odnośnie uczestnictwa we Mszy świętej w kościele. Czyli z tym dniem obowiązuje wiernych uczestnictwo we Mszach świętych w kościele, a nie poprzez multimedia.

 

 1. Trwa czerwiec, miesiąc poświęcony czci Najświętszego Serca Jezusa. Nabożeństwa czerwcowe codziennie o godz. 17.15.

 

 1. Dzisiaj 13 czerwca wspominamy św. Antoniego dlatego swoje imieniny obchodzi Brat Antoni. Zaprasza dzisiaj po Mszach świętych na krótką kawę. Jednak ze względu na wieczorne Nabożeństwo Fatimskie główne świętowanie imienin przełożył na poniedziałek. Zaprasza na Mszę świętą na godz. 18.00 i po niej na coś miłego dla podniebienia.

 

 1. Dzisiaj w 13–ty dzień czerwca tradycyjnie nabożeństwo fatimskie połączone z procesją z figurką Matki Bożej Fatimskiej. W tym roku procesja wyruszy z kościoła i przejdzie ulicą Płocką w stronę miasta do ulicy Papieżka i tą ulicą dojdziemy do figury przy zbiegu ulic Rybnicka i Alei Kazimierza Wielkiego. Prosimy o udział w procesji szczególnie mieszkańców tych ulic i o ustrojenie domów na trasie tej procesji.

 

 1. W sobotę 19 czerwca są dwa śluby, więc nie będzie nabożeństwa czerwcowego w kościele.

 

 1. Już dzisiaj informujemy, że 3 lipca w naszej parafii odbędzie się diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację założyciela Rycerzy Kolumba ks. Michaela McGivnea. Program spotkania będzie podany później. Zaproszeni na to spotkanie są nie tylko Rycerze Kolumba, ale przede wszystkim mężczyźni, gdyż spotkanie będzie miało charakter dnia skupienia dla mężczyzn. Zapraszamy więc mężczyzn z naszej parafii i całego miasta i okolic. Konferencję wygłosi pan prof. dr hab. Mieczysław Guzewicz, który na następny dzień w niedzielę 4 lipca będzie głosił słowo Boże do nas wszystkich w ramach Mszy świętych.

 

 1. Już dzisiaj informujemy i prosimy o zarezerwowanie sobie czasu na niedzielę 4 lipca. Po Męskim Różańcu o godz. 16.00 na naszej scenie odbędzie się przepiękny koncert zespołu Nadzieja pt. „Rozśpiewana Niepodległa” w ramach projektu Stowarzyszenia „Przyjazna wieś” z Józefowa Nasza Niepodległa finansowanego ze środków Fundacji ORLEN.

 

 1. Biuro Radia Maryja działające przy klasztorze OO. Franciszkanów organizuje Pielgrzymkę na Jasną Górę w Częstochowie dnia 11 lipca z okazji Ogólnopolskiej Pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja. Wszelkie informacje i zapisy w Biurze Radia Maryją w czwartki od godz. 10.00 do 12.00.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej, a wszystkim parafianom i gościom błogosławionej niedzieli i całego tygodnia.

 

 

DZIESIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

6 czerwca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Eucharystia niedzielna jest dla każdego z nas źródłem i centrum życia duchowego. Bóg powierza nam siebie w drodze do nieba, jest pokarmem, który daje życie. Bądźmy wdzięczni, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki, że nigdy o nas nie zapomina i stale czuwa nad nami.

 

 1. Dzisiaj Adoracja Eucharystyczna od godz. 14.00 do godz. 18.00. Natomiast o godz. 15.00 zapraszamy na Męski Różaniec wszystkich mężczyzn z ich synami, dziadkami i teściami.

 

 1. Trwamy w oktawie Bożego Ciała. Codziennie o 17.15 nabożeństwo czerwcowe z procesją.

 

 1. W poniedziałek 7 czerwca w południe, w domu biskupów włocławskich nastąpi kanoniczne objęcie diecezji przez nowego ordynariusza bpa Krzysztofa Wętkowskiego, który będzie 77. jej biskupem.

 

 1. W środę na wieczorną Mszę świętą zapraszamy czcicieli Matki Bożej, patronki Dobrej Śmierci.

 

 1. W piątek 11 czerwca uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msze Święte o godz. 7. 15 i 18.00. Jest to także Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

 

 1. W piątek na wieczorną Mszę świętą zapraszamy Rycerzy Kolumba i ich rodziny.

 

 1. W sobotę wspomnimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Na Mszę Świętą zapraszamy szczególnie wszystkich pielęgnujących nabożeństwo wynagradzające pięciu pierwszych sobót miesiąca.

 

 1. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zatroszczyli się o oprawę uroczystości Bożego Ciała: parafianom przygotowującym ołtarze, Różom Różańcowym, Rycerzom Kolumba, dzieciom pierwszokomunijnym i obchodzącym rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, szczególnie ich rodzicom, liturgicznej służbie ołtarza, policji i straży miejskiej, a przede wszystkim wam, drodzy, za tak liczny udział, przystrojone domy i mieszkania, które są wyrazem naszej wiary i miłości do Boga, który żyje dla nas w Najświętszym Sakramencie. Szczególne podziękowania wszystkim za przygotowanie pysznych ciast i pysznego żurku. Bóg zapłać.

 

 1. Decyzją Rady Prowincjalnej z dniem 7 czerwca naszą placówkę po trzech latach posługi opuszcza brat Ireneusz Kowalski. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 13.00 brat Ireneusz zaprasza na kawę i ciasto.

 

 1. Za tydzień w drugą niedzielę miesiąca ofiary na tacę, będą przeznaczone na cele inwestycyjne.

 

 1. W niedzielę 13 czerwca o godz. 12.00 w Bazylice Katedralnej we Włocławku, sprawowana będzie Msza święta w 60. rocznicę – Pierwszej Komunii Świętej (Rok 1961). W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy, szczególnie uczniów dawnych szkół nr 3, 4, 8 i 9 we Włocławku.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej, a wszystkim parafianom i gościom błogosławionej niedzieli i całego tygodnia.

 

 

 

NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

30 maja 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Stajemy dziś wobec największej tajemnicy wiary, która mówi, że jest jeden Bóg w trzech Osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Próbujmy zrozumieć tę prawdę nie tyle umysłem, ile światłem wiary, bowiem nie o zrozumienie chodzi, ale o tajemnicę miłości, która spaja Osoby Boskie i w której my także mamy swoje miejsce.

 

 1. Jeszcze tylko dzisiaj i jutro nabożeństwo majowe o godz. 17.15.

 

 1. W tym tygodniu odwiedzimy naszych chorych w ich domach. Wcześniej do nich oczywiście zadzwonimy.

 

 1. Od wtorku rozpoczynamy Nabożeństwa Czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Jezusa o godz. 17.15 a przy figurkach i krzyżach przydrożnych tradycyjnie o godz. 19.00.

 

 1. We wtorek na wieczorną Mszę świętą i na zmianę tajemnic różańcowych zapraszamy Róże Różańcowe.

 

 1. W środę Msza święta zbiorowa za zmarłych o godz. 18.00.

 

 1. W najbliższy czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po przerwie związanej z pandemią wracamy do naszej tradycyjnej Procesji Pielgrzymki Bożego Ciała. Pierwsza Msza święta zostanie odprawiona na osiedlu przy ulicy Płockiej przy bloku 127 o godz. 9.00. Po Mszy Świętej o… wyruszymy ulicami z procesją do czterech ołtarzy. „[…] zagrody nasze widzieć przychodzi / i jak się Jego dzieciom powodzi” – będziemy śpiewać w czasie procesji. Zatroszczmy się o przystrojenie mieszkań, domów, by powitać Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, który przychodzi do nas z błogosławieństwem. Drugi ołtarz będzie się znajdował przy Klubie „Łęg”. Tam około godz. 11.00 rozpoczniemy różaniec i o godz. 11.45 wyruszy procesja do Modzerowa. Msza święta w Modzerowie o godz. 12.30. Następnie wyruszy procesja do Józefowa, gdzie o godz. 15.00 zostanie odprawiona Msza święta. Ostatnia Msza święta zostanie odprawiona o godz. 17.00 na placu działkowym przy figurce na Rybnicy. Proszę mieszkańców poszczególnych wiosek i dzielnic o przygotowanie ołtarzy. Ze względu na obecną sytuację prosimy, aby każdy na Mszę świętą przyniósł sobie coś do siedzenia, gdyż nie możemy wozić ławek. Prosimy o zbieranie kwiatków do sypania przez dzieci.

Już teraz wyrażam wdzięczność całemu orszakowi procesyjnemu, liturgicznej służbie ołtarza, Różom Różańcowym, Rycerzom Kolumba, policji, straży miejskiej, wszystkim parafianom, dzięki których pracy i zaangażowaniu ten dzień będzie dla nas niezwykły, pełen chwały Bożej i błogosławieństwa Bożego.

Do udziału w procesji zapraszam wszystkich, szczególnie dzieci pierwszokomunijne i obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, by uczestniczyły w procesji w strojach komunijnych. Dziewczynki zapraszam do sypania kwiatów, chłopców do funkcji dzwonników. Wszystkie osoby, szczególnie młodzież i dorośli, którzy chcieliby się zaangażować i pomóc w czasie procesji zapraszam na spotkanie organizacyjne jutro w poniedziałek o godz. 18.30 w kościele przy Płockiej. Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące procesji znajdują się w gablocie.

 

 1. W czwartek nie ma wieczornej adoracji Getsemani o godz. 20.00.

 

 1. Przez całą oktawę Bożego Ciała zapraszamy na nabożeństwo czerwcowe o godz. 17.15 a po nim procesja.

 

 1. W pierwszy piątek miesiąca (4 czerwca) spowiedź święta w Modzerowie od godz.16.00 i następnie Msza święta. Natomiast w kościele parafialnym spowiedź od godz. 16.00. Zapraszam szczególnie dzieci i młodzież. Kandydaci do bierzmowania – czyli od szóstej klasy począwszy - mają tradycyjnie swoją Mszę świętą o godz. 18.00 i po niej spotkanie formacyjne.

 

 1. W sobotę zapraszamy na Godzinki do Matki Bożej o godz. 7.00, następnie Msza święta o godz. 7.30 i o godz. 8.00 Nabożeństwo Maryjne Pierwszych Sobót Miesiąca.

 

 1. W przyszłą niedzielę Adoracja Eucharystyczna od godz. 14.00 do godz. 18.00. Natomiast o godz. 15.00 zapraszamy na Męski Różaniec.

 

 1. Decyzją Rady Prowincjalnej z dniem 7 czerwca naszą placówkę po trzech latach posługi opuszcza brat Ireneusz Kowalski. Za tydzień po Mszy świętej o godz. 13.00 brat Ireneusz zaprasza na kawę i ciasto.

 

 1. W niedzielę 13 czerwca o godz. 12.00 w Bazylice Katedralnej we Włocławku, sprawowana będzie Msza święta w 60. rocznicę – Pierwszej Komunii Świętej (Rok 1961). W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy, szczególnie uczniów dawnych szkół nr 3, 4, 8 i 9 we Włocławku.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej, a wszystkim parafianom i gościom błogosławionej niedzieli i całego tygodnia.

 

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

23 maja 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Przeżywamy dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W historii Kościoła dzień Pięćdziesiątnicy był punktem zwrotnym: obdarzeni darami Ducha Świętego apostołowie wyruszyli z wielką żarliwością głosić światu zmartwychwstałego Jezusa. Uroczystość jest dopełnieniem Wielkanocy. Niech w naszym życiu umocnienie darami Ducha Świętego przynosi widoczne owoce: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie (por. Ga 5,22-23), z których będą czerpać ci, których spotkamy w życiu codziennym. Dziś za uroczyste odśpiewanie hymnu O stworzycielu, Duchu, przyjdź oraz po wypełnieniu pozostałych warunków możemy zyskać odpust zupełny.

 

 1. W piątek 21 maja minęło 30 lat od dnia, w którym Sakrament Kapłaństwa w katedrze w Poznaniu z rąk J. Eksc. Ks. Bpa Stanisława Napierały otrzymał Ojciec Ludwik Pociask – pierwszy proboszcz tej parafii. Dzisiaj na Mszy świętej o godz. 18.00 będziemy Bogu dziękowali za ten wielki dar Sakramentu Kapłaństwa naszego współbrata. Po Mszy świętej wspólna agapa na placu przed Muzeum Męczeństwa Ks. Jerzego Popiełuszki. Wejście od strony ZUS-u. Serdecznie wszystkich parafian i gości zapraszamy.

 

 1. Przez cały maj codziennie, także dziś, o godz. 17.15 nabożeństwo majowe w kościele. Przy figurkach i krzyżach przydrożnych nabożeństwo majowe o godz. 19.00.

 

 1. Jutro będziemy obchodzili święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. To również dzień modlitw Kościoła powszechnego za Kościół w Chinach z racji ukrytego wspomnienia Maryi Wspomożycielki Wiernych.

 

 1. W środę 26 maja – Dzień Matki. To dzięki matkom żyjemy, to one troszczyły się, i stale troszczą, o nas, z ojcami kształtują naszą osobowość. Na Mszy Świętej o godz. 18.00 w sposób szczególny będziemy otaczać modlitwą wszystkie matki naszej parafii i prosić, by w zdrowiu, radości i pokoju serc wypełniały niezwykłą misję miłości wobec każdego człowieka, dzięki której człowiek nigdy nie pogubi się we współczesnym świecie. Mszę świętą zakończy szczególne błogosławieństwo dla matek.

 

 1. W czwartek 27 maja pragniemy uczcić Chrystusa, najwyższego i wiecznego Kapłana, jedynego pośrednika u Ojca. Tego dnia będziemy się modlić o uświęcenie tych, których Chrystus zaprosił do kapłańskiej wspólnoty ze sobą przez sakrament święceń. W sposób szczególny pamięci modlitewnej naszych parafian polecamy naszych duszpasterzy.

 

 1. W niedzielę 13 czerwca o godz. 12.00 w Bazylice Katedralnej we Włocławku, sprawowana będzie Msza święta w 60. rocznicę – Pierwszej Komunii Świętej (Rok 1961). W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy, szczególnie uczniów dawnych szkół nr 3, 4, 8 i 9 we Włocławku.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej, a wszystkim parafianom i gościom błogosławionej niedzieli i całego tygodnia.

 

 

 

 

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

16 maja 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa uświadamia nam, że Chrystus uwielbiony, przebywający z Bogiem jest równocześnie z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Żyje w Kościele, nieustannie uobecnia się w czasie każdej Eucharystii. Przyjęcie tej prawdy pomaga nam trwać w dziękczynieniu i uświęcać codzienność.

 

 1. W sobotę 15 maja rozpoczęła się w naszej parafii wyjątkowa Peregrynacja Relikwii Bł. Ks. Michaela McGivney’a Założyciela Rycerzy Kolumba. Peregrynacja potrwa do 20 maja. Zapraszamy do wspólnej modlitwy przez Jego wstawiennictwo w intencji naszej parafii i naszych rodzin. Jest to wyjątkowy czas, gdyż beatyfikacja odbyła się w październiku zeszłego roku, i relikwie te nawiedzają tylko niektóre parafie w Polsce, gdzie są i działają Rycerze Kolumba.

 

 1. Przez cały maj codziennie, także dziś, o godz. 17.15 nabożeństwo majowe w kościele. Przy figurkach i krzyżach przydrożnych nabożeństwo majowe o godz. 19.00.

 

 1. Dziś o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę Świętą szczególnie małżeństwa, które w maju obchodzą kolejną rocznicę ślubu.

 

 1. Trwamy w nowennie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Módlmy się, aby w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty. Zachęcam do szczególnej modlitwy w intencji młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

 

 1. Bardzo serdecznie pragniemy podziękować wszystkim naszym parafianom, którzy uczestniczyli we Mszy świętej z racji odpustu parafialnego 13 maja i w procesji fatimskiej. Szczególnie dziękuję Paniom z Róż Różańcowych i nie tylko, które pomagały w niesieniu figury Matki Bożej Fatimskiej i różańca. Dziękuję Rycerzom Kolumba za prace wykonane podczas przygotowań do tej uroczystości i za niesienie baldachimu a szczególnie za wystawienie Pocztu Sztandarowego. Dziękuję siostrze Salomei za przygotowanie szat liturgicznych i pomoc w kościele. Dziękuję za wystrój kościoła w kwiaty rodzicom dzieci z I Komunii świętej a pani Dorocie Ziółkowskiej za ułożenie kwiatów i za dbanie o kwiaty w kościele i na zewnątrz. Dziękuję za obecność dzieci z Pierwszej Komunii wraz z ich rodzicami.

 

 1. W piątek 21 maja organizujemy wyjazd na pielgrzymkę do Lichenia na XI Konwencję Stanową Rycerzy Kolumba w Polsce. Wyjazd o godz. 10.00 z placu parafialnego. Zapisy i informacje u O. Damian. Koszt wyjazdu 40 złotych.

 

 1. W sobotę 22 maja zapraszamy na Rodzinny Rajd Rowerowy połączony z Nabożeństwem Majowym w terenie. Wyjazd o godz. 11.00 z placu parafialnego. Będziemy jechali przez Rybnicę i Józefowo. Przewidziane jest ognisko nad jeziorem Dzilno, dlatego zabieramy ze sobą kiełbaski i napoje. Tam też odbędą się różne konkursy dla dzieci i ich rodziców. Będzie wesoło i będzie się działo. Serdecznie zapraszamy.

 

 1. W niedzielę 23 maja na Mszy świętej o godz. 18.00 będziemy Bogu dziękowali za 30 lat Sakramentu Kapłaństwa O. Ludwika Pociaska. Po Mszy świętej wspólna agapa. Serdecznie wszystkich parafian i gości zapraszamy.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej, a wszystkim parafianom i gościom błogosławionej niedzieli i całego tygodnia.

 

 

SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY

9 maja 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Świętowanie niedzieli to świętowanie obecności Jezusa Zmartwychwstałego wśród nas. Oddał życie, aby nas zbawić, abyśmy mieli życie. Jego ofiara wymaga naszej odpowiedzi, dlatego zachęcajmy się nawzajem do autentycznego życia wiarą na co dzień. Tak żyły pierwsze wspólnoty. Trwajmy w radości Wielkiej Nocy.

 

 1. Ze względu na przygotowania do rocznicy Pierwszej Komunii świętej planowane na dzisiaj spotkanie z rodzicami kandydatów do bierzmowania nie odbędzie się.

 

 1. Przez cały maj codziennie, także dziś, o godz. 17.15 nabożeństwo majowe w kościele. Przy figurkach i krzyżach przydrożnych nabożeństwo majowe o godz. 19.00.

 

 1. W poniedziałek w kalendarium świętych wspominamy św. Damiana de Veustera misjonarza z wyspy Milokai na Madagaskarze patrona naszego Proboszcza O. Damiana. Wszystkich parafian i gości zapraszamy na wieczorną Mszę świętą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej oraz o dary Ducha świętego w Jego posłudze kapłańskiej.

 

 1. W najbliższy czwartek, 13 maja, wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Tego dnia w naszej parafii obchodzimy Odpust Parafialny. Msze święte o godz. 7.15 i wyjątkowo o 17.00 Suma Odpustowa, której będzie przewodniczył i kazanie wygłosi O. Stanisław Jarosz paulin z Brdowa, wyśmienity kaznodzieja i rekolekcjonista. Nabożeństwo majowe tego dnia wyjątkowo o godz. 16.15. Tego dnia przypada 40 rocznica zamachu na Jana Pawła II w 1981 r. O 20.00  wyruszymy ulicami naszej parafii na osiedle przy ulicy Płockiej z różańcem fatimskim, który zakończymy apelem maryjnym w kościele ok. godz. 21. Do udziału w tych uroczystościach zapraszamy parafian, szczególnie dzieci z I Komunii i rocznicy oraz młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania. Jest to święto parafii i dlatego nikogo nie może zabraknąć.

 

 1. W piątek 14 maja zapraszamy na wieczorną Mszę świętą Rycerzy Kolumba i ich rodziny.

 

 1. Także w piątek rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Módlmy się, by w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty. Zachęcamy do modlitwy w intencji młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

 

 1. W sobotę 15 maja rozpocznie się w naszej parafii wyjątkowa Peregrynacja Relikwii Bł. Ks. Michaela McGivney’a Założyciela Rycerzy Kolumba. Peregrynacja potrwa do 20 maja. Zapraszamy do wspólnej modlitwy przez Jego wstawiennictwo w intencji naszej parafii i naszych rodzin. Jest to wyjątkowy czas, gdyż beatyfikacja odbyła się w październiku zeszłego roku, i relikwie te nawiedzają tylko niektóre parafie w Polsce, gdzie są i działają Rycerze Kolumba.

 

 1. W przyszłą niedzielę o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę Świętą ze szczególnym błogosławieństwem małżeństw, które w maju obchodzą kolejną rocznicę ślubu.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej, a wszystkim parafianom i gościom błogosławionej niedzieli i całego tygodnia.

 

 1. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła śp. Anna Karkosińska. Prośmy o miłosierdzie Boże dla niej. Wieczny odpoczynek…

 

 

PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCY

2 maja 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Kościół jest wspólnotą zakorzenioną w Chrystusie, który jest krzewem winnym, a my jesteśmy latoroślami. Warto uświadamiać sobie tę ewangeliczną prawdę i świadczyć o niej swoim życiem. A każde uczestnictwo w Eucharystii jest nieustannym wzrastaniem w miłości.

 

 1. Odczytać - Słowo Administratora Apostolskiego Diecezji Włocławskiej do wiernych.

 

 1. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 11.00 ostatnie spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci, które się przygotowują do I Komunii Świętej. Pierwsza Komunia święta odbędzie się w najbliższą sobotę 8 maja o godz. 11.00 na placu kościelnym.

 

 1. W dzisiejszą pierwszą niedzielę miesiąca w naszej parafii zwaną Niedzielą Eucharystyczną od godz. 14.00 do 18.00 będzie trwała Adoracja Eucharystyczna. W Jej ramach zapraszamy na tzw. Męski Różaniec. Najpierw o godz. 15.00 odmówimy Koronkę do Bożego miłosierdzia i następnie różaniec. Każdy mężczyzna powinien najpierw modlić się za swoją rodzinę. Za to, aby najpierw on sam był przykładem wiary w swojej rodzinie. By był dobrym mężem dla żony i dobrym ojcem dla dzieci, a przede wszystkim by był dla Nich przewodnikiem w wierze. W tych i innych intencjach będziemy się modlić. Po modlitwie czeka na wszystkich niespodzianka.

 

 1. W minioną sobotę 1 maja rozpoczęliśmy Maryjny miesiąc. Codziennie będziemy gromadzić się na nabożeństwie majowym o godz. 17.15 w kościele parafialnym. W kaplicy w Modzerowie codziennie można odprawić nabożeństwo majowe 16.30 (bez kapłana) natomiast w środy i piątki o godz. 16.30 nabożeństwo majowe. W piątki bezpośrednio po majowym Msza święta. Rodzinnie gromadźmy się przy kapliczkach Matki Bożej i krzyżach przydrożnych na śpiewanie Litanii Loretańskiej i Apel Maryjny. W tym roku kapłani będą modlili się na terenie naszej parafii przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych z zachowaniem środków ostrożności, maseczki i odpowiednich odległości w następującym układzie dni tygodnia:
 • Niedziela godz. 17.15 – kościół parafialny,
 • Poniedziałek godz. 19.00 – krzyż przy ul. Płockiej i Granicznej,
 • Wtorek godz. 19.00 – krzyż przy ul. Płockiej i Rozdroże,
 • Środa godz. 19.00 – figura Matki Bożej Niepokalanej w Modzerowie,
 • Czwartek godz. 19.00 – figura Matki Bożej Fatimskiej w Józefowie,
 • Piątek godz. 19.00 – figura Matki Bożej Niepokalanej przy ul. Rybnickiej i Granicznej,
 • Sobota godz. 19.00 – figura Matki Bożej przy Rybnickiej i Al. Kazimierza Wielkiego.

 

W dniu wczorajszym odbyło się pierwsze nabożeństwo majowe w plenerze połączone z poświęceniem nowej kapliczki i figurki Matki Bożej na Rybnicy. Bardzo serdecznie pragnę podziękować mieszkańcom Rybnicy za odnowienie kapliczki i za zakupienie nowej figury Matki Bożej. Kapliczka przy ulicy Rybnickiej i Granicznej została odnowiona z inicjatywy dwóch młodych mieszkanek ulicy Rybnickiej Ewy Seroczyńskiej i Anety Pietrzak. Panie te zebrały niezbędne  fundusze pozwalające na zakup: farb, płytek i kwiatów. Same dokonały renowacji tzn. malowania i dekoracji. Płytki zostały położone przez Jana Krutulskiego a darczyńcami figurki Matki Bożej są Sławomir Leśniewski i Przemysław Dudek. Należy również podkreślić duże zaangażowanie mieszkańców Rybnicy, którzy chętnie składali ofiary pieniężne na ten cel. Wszystkim osobom zaangażowanym w jakikolwiek sposób w tę inicjatywę składamy w imieniu Duszpasterzy i całej parafii serdeczne Bóg zapłać.

 

 1. Jutro wspominamy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 r. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecajmy Maryi – Królowej naszą Ojczyznę. Polecajmy Jej rządzących i tworzących prawo, aby zawsze mieli na uwadze sprawiedliwość społeczną i dobro wszystkich Polaków. Prośmy Maryję, aby dla Jej Syna otworzyły się wszystkie polskie serca. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszego narodu przez całe wieki ta uroczystość jednoczyła nas wokół sanktuarium jasnogórskiego, o którym św. Jan Paweł II, powiedział że tam bije serce naszego narodu. Maryja króluje nam od wieków i nigdy nie zawiodła pokładanej w Niej nadziei, czego świadectwem są wota wdzięczności. Tego dnia Msze św. w kościele parafialnym o godz. 9.00, 11.00 i 18.00, natomiast w Modzerowie o godz. 10.30.

 

 1. W tym tygodniu odwiedziny u naszych chorych:
 • Ludwik – Płocka bloki – wtorek.
 • Damian - Łęg, Rozdroże, Modzerowo - wtorek,
 • Damian – Rybnica, Józefowo – środa,
 • Damian – Papieżka, Zielna – czwartek.

 

 1. We wtorek na wieczorną Mszę świętą i zmianę tajemnic różańcowych zapraszamy Róże Różańcowe.

 

 1. We wtorek 4 maja o godz. 18.30 odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci, które w tym roku będą obchodziły rocznicę swojej Pierwszej Komunii Świętej. A uroczystość rocznicy odbędzie się w niedzielę 9 maja o godz. 13.00.

 

 1. W środę Msza święta zbiorowa za zmarłych.

 

 1. W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa. Spowiedź święta od godz. 16.00. W Modzerowie od godz. 16.30. Młodzież od szóstej klasy począwszy przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania ma tego dnia swoją spowiedź, następnie wspólną Mszę świętą. Obecność obowiązkowa.

 

 1. W sobotę, 8 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Będziemy prosić Świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były naprawdę godne i święte. Wszystkich zapraszamy na Eucharystię o godz. 7.30 i 18.00 w kościele parafialnym i o 16.30 w Modzerowie najpierw Nabożeństwo Majowe i następnie Msza święta.

 

 1. W sobotę ze względu na przygotowania do Pierwszej Komunii świętej kancelaria parafialna nie będzie czynna.

 

 1. Ze względu na przygotowania do rocznicy Pierwszej Komunii świętej w przyszła niedzielę spotkanie z rodzicami kandydatów do bierzmowania nie odbędzie się.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej, a wszystkim parafianom i gościom błogosławionej niedzieli i całego tygodnia.

 

CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCY

25 kwietnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Przeżywamy dziś Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczyna kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Nasz Pan, Jezus Chrystus, nazywa siebie dobrym pasterzem, który zna swoje owce po imieniu i oddaje za nie życie. Potrzebujemy wciąż nowych ludzi, którzy tak jak Chrystus podejmą w Kościele służbę głoszenia słowa i sprawowania sakramentów. W ciągu całego tygodnia zapraszamy do modlitwy w tej intencji.

 

 1. W sobotę 1 maja Godzinki do Matki Bożej o godz. 8.30 i po nich Msza święta o godz. 9.00 i następnie Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca. Okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za wszelkie grzechy i znieważenia. Kancelaria w sobotę będzie nieczynna. Adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00. Różaniec w maju odmawiamy indywidualnie. Msza święta wieczorna o godz. 18.00.

 

 1. W najbliższą sobotę rozpocznie się maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia o godz. 17.15 zapraszamy na nabożeństwa majowe do kościoła parafialnego a w Modzerowie nabożeństwo majowe w niedzielę po Mszy świętej, a w tygodniu w środę i piątek o godz. 16.30. Przy figurkach i krzyżach przydrożnych zapraszamy do wspólnej modlitwy o godz. 19.00. My będziemy tradycyjnie w wyznaczone dni przyjeżdżać na wspólną modlitwę w inne miejsce.

 

 1. Za tydzień po Mszy świętej ostatnie spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci, które się przygotowują do I Komunii Świętej.

 

 1. Na placu parafialnym obok sceny jest postawiona kabina toaletowa TOI TOI można z niej korzystać w razie takiej potrzeby.

 

 1. W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” znajdziemy ciekawe artykuły:
 • „Radość kapłaństwa” – czujemy się szczęśliwymi i spełnionymi kapłanami mówią zgodnie ks. Paweł i Emil Adlerowie. Bliźniacze relacje pomagają nam w kapłańskiej drodze i dają też powody do uśmiechu na co dzień.
 • „Rosja straszy wojną” – Gwałtownie zaostrzyły się stosunki między Rosją i Ukrainą. Moskwa oskarża Kijów o chęć ataku na samozwańcze republiki w Donbasie i sama gromadzi duże siły przy swojej zachodniej granicy.
 • W dodatku diecezjalnym „Ład Boży” ciekawy artykuł pt. „Cud św. Józefa”. Zapraszamy do lektury.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY

18 kwietnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Jesteśmy Kościołem pielgrzymującym w drodze do niebieskiej ojczyzny. Chrystus gromadzi nas na uczcie eucharystycznej, wyjaśnia nam pisma, w sakramentalnych znakach sam staje się pokarmem, byśmy nie ustali w drodze. W rozpoczynającym się Tygodniu Biblijnym prośmy Pana Jezusa szczególnie o to, aby pozwolił nam jeszcze bardziej ukochać i zrozumieć Pismo Święte. Wygospodarujmy w tym tygodniu nieco więcej czasu, abyśmy mogli sięgać po Biblię.

 

 1. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 11.00 spotkanie z rodzicami dzieci, które się przygotowują do I Komunii świętej.

 

 1. W piątek uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Główne uroczystości odbędą się w Gnieźnie. W tym dniu podziękujemy Bogu za dzieło ewangelizacji nie tylko naszych rdzennych ziem, którego dokonał św. Wojciech. Jest to również dzień imienin Bł. ks. Jerzego Popiełuszki dlatego zapraszamy na Msze Święte tego dnia o godz. 7.15 i 18.00.

 

 1. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w minionym Tygodniu Miłosierdzia codziennie w innym miejscu przy kapliczkach Matki Bożej i przy krzyżach przydrożnych gromadzili się na modlitwie. Szczególnie dziękuję tym, którzy każdego dnia byli obecni. Bardzo dziękuję za dbanie o porządek i estetykę tych miejsc modlitwy na terenie naszej parafii.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” znajdziemy ciekawe artykuły:
 • „Chleb z nieba” – każda Wieczerza Pańska jest uobecnieniem ofiarnej miłości Jezusa do Ojca oraz braci i sióstr.
 • „Słowo, które zmienia życie” – jedni codziennie czytają nowy fragment, inni przez miesiąc rozważają wybrane zdanie. Każda wspólnota ma swój sposób medytacji Pisma Świętego. Ale wszyscy są zgodni: Słowo Boże zmienia życie.
 • „Aborcja na glinianych nogach” – od prawnego dozwolenia aborcji w USA w 1973 r. zabito 61 mln dzieci. U podstaw tej legalizacji legł wynik sfingowanego procesu. Kulisy tego procesu ujawnia film pt. „Wyrok na niewinnych”. Zapraszamy do lektury.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła: śp. Anna Stankiewicz. Polećmy Jej duszę Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek … .

 

 

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY.

 MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

11 kwietnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Druga niedziela Wielkanocy jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus dał grzesznikom święto Miłosierdzia jako ostatnią deskę ratunku. Z dobrze odprawioną spowiedzią i Komunią Świętą, przyjętą w tym dniu, jest związana obietnica zupełnego odpuszczenia win i kar. To także patronalne święto Caritasu, które rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Doświadczamy nieustannie miłosierdzia Bożego, dlatego możemy uczyć się być miłosiernymi dla braci i sióstr. Ojciec Święty Jan Paweł II zachęcał nas tymi słowami: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia […]. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002)

 

 1. Dzisiaj wyjątkowo w drugą niedzielę – ze względu na święta – Niedziela Eucharystyczna z Adoracją Najświętszego Sakramentu od godz. 14.00 do 18.00. O 15.00 w Godzinie Miłosierdzia, zapraszamy do wspólnej modlitwy Koronką do miłosierdzia Bożego zarówno w kościele parafialnym jak i w Modzerowie. Bóg nieustannie nas zaskakuje swoim miłosierdziem, okazywanym nam w przeróżny sposób. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem naszej wdzięczności. Następnie po Koronce odmówimy jedną część różańca w ramach Męskiego Różańca, na który zapraszamy wszystkich mężczyzn, ojców z ich synami i dziadkami oraz wszystkich parafian i gości.

 

 1. Dzisiejsze ofiary składane na tacę są przeznaczone na cele charytatywne prowadzone przez naszą diecezję.

 

 1. W Tygodniu Miłosierdzia chcemy w sposób szczególny modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania epidemii. Proponujemy modlitwę przy kaplicach i krzyżach przydrożnych z zachowaniem odpowiednich wymagań sanitarnych czyli odległości i maseczka:
 • Niedziela 11.04.2021 godz. 15.00 – kościół parafialny,
 • Poniedziałek 12.04.2021 godz. 15.00 – krzyż przy ul. Płockiej i Granicznej,
 • Wtorek 13.04.2021 godz. 15.00 – krzyż przy ul. Płockiej i Rozdroże,
 • Środa 14.04.2021 godz. 15.00 – figura Matki Bożej w Modzerowie,
 • Czwartek 15.04.2021 godz.15.00 – figura Matki Bożej w Józefowie,
 • Piątek 16.04.2021 godz. 15.00 – figura Matki Bożej przy ul. Rybnickiej i Granicznej,
 • Sobota 17.04.2021 godz.15.00 – figura Matki Bożej przy Al. Kazimierza Wielkiego.

 

 1. W środę na wieczorną Mszę świętą zapraszamy czcicieli Matki Bożej, Patronki Dobrej Śmierci.

 

 1. W środę 14 kwietnia będziemy obchodzili święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 r. Odnosi się ono do przyjęcia chrztu, a tym samym wiary w Boga Trójjedynego, przez księcia Mieszka I i jego dwór, co miało ogromne znaczenie dla procesu tworzenia się naszej państwowości.

 

 1. Za tydzień po Mszy świętej o godz. 11.00 spotkanie z rodzicami dzieci, które się przygotowują do I Komunii świętej.

 

 1. W związku z trwającą sytuacją epidemii i z tego powodu o wiele mniejszą liczbą wiernych w kościele wielu naszych Parafian, Dobrodziejów, Przyjaciół i czcicieli bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest zatroskanych o sprawy funkcjonowania parafii i sanktuarium pod względem finansowym. Zwracają się Oni z zapytaniem „W jaki sposób mogą wesprzeć finansowo naszą parafię i sanktuarium”. Zatem informujemy, że na naszej stronie internetowej: fatimska.wloclawek.pl mogą w prosty sposób dokonać przelewu z banku, na określoną przez siebie sumę. Tam znajdziemy odpowiednią podstronę, dzięki której w prosty sposób można dokonać przelewu i nam pomóc. Potrzeby są duże i dlatego za wszelką pomoc i zrozumienie składamy serdeczne Bóg zapłać.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Marian Stefan Latopolski i śp. Roman Milczarski. Polećmy Ich dusze Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek … .

 

 

NIEDZIELA WIELKANOCNA

ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

4 kwietnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

Drodzy parafianie i goście!

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa napełniło radością nie tylko kobiety przybyłe do grobu i apostołów, lecz także wszystkich, do których dotarła wiadomość o nim. Po misterium Świętego Triduum, po opuszczeniu, wyszydzeniu, cierpieniu i śmierci nastaje nowy czas nadziei. Z perspektywy zmartwychwstania życie człowieka wygląda inaczej. Nauczmy się tak na nie patrzeć.

Chrystus Pan zmartwychwstał – i my zmartwychwstaniemy! Niechaj ta nadzieja będzie w nas źródłem radości i pokoju, niech porządkuje naszą codzienność, abyśmy każdego dnia stawali się niezwykłymi świadkami zmartwychwstania. Jezus żyje! Dzielmy się tą radością z najbliższymi i ze wszystkimi, których Pan z nami spotka. Pokoju serca, radości rozpromieniającej każdy dzień, nadziei, która nigdy nie gaśnie – z całego serca wam życzymy.

 

 1. Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym tak pięknie przeżywamy Święte Triduum Paschalne. Dziękuję Ojcu Ludwikowi za posługę w tych dniach, szczególnie w konfesjonale i za przewodniczenie nabożeństwom Triduum Paschalnego. Siostrze Salomei i Braciom Antoniemu i Ireneuszowi, którzy przygotowali cały kościół, plebanię i kaplicę dzisiejszych świąt. Dziękuję mieszkańcom łęgu i Rozdroża za przygotowanie kościoła do adoracji Jezusa w Ciemnicy jaki i Grobu Pańskiego w kościele parafialnym. Dziękuję Rycerzom Kolumba z Rady 17327 i Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki działającej przy naszej parafii za zrobienie Ciemnicy i Grobu Pańskiego w Modzerowie. Za ułożenie kwiatów przy grobach Pańskich dziękuję Pani Dorocie Ziółkowskiej. Dziękuję ministrantom za ich obecność i posługę. Dziękuję wszystkim, którzy się nie lękali i przychodzili na adorację w czasie tego Triduum Paschalnego. Niech Zmartwychwstały spotka was na drodze waszego życia jak uczniów idących do Emaus.

 

 1. Wielkanocne życzenia Biskupa Włocławskiego.

 

 1. Odezwa w sprawie zbiórki na Sanktuarium w Świnicach Warckich.

 

 1. Kuria Diecezjalna Włocławska poinformowała, że wśród różnych inicjatyw podejmowanych w Roku Rodziny oraz św. Józefa, Diecezja Włocławska chce zapewnić lepsze warunki mieszkańcom Domu Dziecka Caritas we Włocławku. Dlatego ofiary tradycyjnie zbierane w Niedzielę Bożego Miłosierdzia na cele charytatywne przeznaczone będą na remont pokoi i wymiany mebli w dziecięcych pokojach.

 

 1. Porządek Mszy świętych:
 • Niedzielę Zmartwychwstania: Kościół parafialny (Msza na placu): 6.00, 11.00, 13.00, 18.00. Modzerowo (przed kaplicą) 6.00, 10.30. Józefowo (przy Krzyżu) 12.15.
 • Poniedziałek Wielkanocny: Kościół parafialny (Msza na placu) 9.00, 11.00, 13.00, 18.00. Modzerowo (przed kaplicą) 9.00, 10.30. Józefowo (przy krzyżu) 12.15.

 

 1. W ramach Oktawy Zmartwychwstania w Modzerowie dodatkowe Msze święte o godz. 17.00 w środę i piątek.

 

 1. Nowenna do Miłosierdzia Bożego przez cały tydzień będzie odmawiana w ramach adoracji prze Mszą świętą wieczorną.

 

 1. We wtorek 6 kwietnia zapraszamy na wieczorną Mszę świętą i na zmianę tajemnic różańcowych Róże Żywego Różańca.

 

 1. W środę Msza święta zbiorowa za zmarłych.

 

 1. W piątek zapraszamy na wieczorną Mszę świętą Rycerzy Kolumba i ich rodziny.

 

 1. W sobotę – jeżeli się nie pogorszy sytuacja pandemiczna – to o godz. 10. 30 odbędzie się Rodzinny Rajd Rowerowy. Zainteresowane osoby proszę, aby wcześnie zadzwoniły do parafii czy ten rajd będzie mógł się odbyć.

 

 1. Za tydzień, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, o godz. 15.00 spotkajmy się na Godzinie Miłosierdzia w kościele parafialnym. Bóg nieustannie nas zaskakuje miłosierdziem okazywanym nam w przeróżny sposób. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem wdzięczności Bogu.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła: śp. Janina Elżbieta Kowalska. Pamiętajmy o niej w modlitwach oraz o jej najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości. Wieczny odpoczynek.

 

 

Włocławek, 26 marca 2021 roku

 

L.dz. 728/2021

 

 

Dekret o obchodach Świąt Wielkanocnych w stanie epidemii w 2021 roku

 

Mając na uwadze dokumenty Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 i 25 marca 2020 roku oraz Wskazania Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP przekazane 11 marca 2021 roku w czasie 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, dotyczące celebracji liturgii w Wielkim Tygodniu oraz podczas Triduum Paschalnego, zarządzam dla całej Diecezji Włocławskiej, co następuje:

 

 1. Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych w kościołach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób podczas liturgii – 1 osoba na 20 m2 przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 m. Gdy modlitwa ma miejsce poza kościołem, na terenie przykościelnym, należy zakryć nos i usta, i zachować odstęp 1,5 m.
 2. W związku z rosnącą liczbą zachorowań i wprowadzonymi przez stronę rządową zaostrzonymi zasadami epidemicznymi, mając na uwadze zdrowie i życie diecezjan – raz jeszcze apeluję do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.
 3. Przypominam o przedłużonej dyspensie od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii (z dnia 12 listopada 2020 roku). Tych, którzy z uzasadnionych racji z niej skorzystają, zachęcam do przeżywania celebracji Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem dostępnych w mediach transmisji, a parafie do ich organizowania. Ta nadzwyczajna sytuacja sprzyja temu, aby nasze rodziny stawały się coraz bardziej domowymi Kościołami.
 4. Zezwalam, aby w kaplicach domów zamieszkiwanych przez duchownych, w klasztorach i wspólnotach zakonnych była sprawowana Msza Wieczerzy Pańskiej, wielkopiątkowa liturgia ku czci Męki Pańskiej i Wigilia Paschalna. Zakazuje się uczestniczenia w tych liturgiach wiernym spoza wspólnoty.

 

 

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

 

 1. Upamiętnienie wjazdu Pana do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz kościoła.
 2. W Mszy Świętej tej niedzieli przewidziane są trzy formy rozpoczęcia, upamiętniające pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy: procesja, uroczyste wejście i zwykłe wejście. Także w tym roku należy zastosować drugą lub trzecią formę przewidzianą przez Mszał Rzymski. Należy opuścić pokropienie palm wodą święconą.

 

 

WIELKI CZWARTEK – MSZA KRZYŻMA

 

 1. Mszę Krzyżma Biskup Diecezjalny będzie sprawował w Bazylice Katedralnej we Włocławku o godz. 10 z gronem księży reprezentujących prezbiterium Diecezji. Do uczestnictwa zaproszeni są księża pracujący w urzędach diecezjalnych i seminarium duchownym, a z terenu księża dziekani (lub inny kapłan w zastępstwie księdza dziekana). Kapłani koncelebrujący Mszę świętą proszeni są o obowiązkowe założenie maseczek. Wszystkich kapłanów prosi się o duchową łączność.

 

 

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

 

WIELKI CZWARTEK – MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

 

 1. Stolica Apostolska udzieliła zgody, aby w Wielki Czwartek każdy kapłan mógł sprawować Mszę Świętą nawet bez udziału wiernych.
 2. Zgodnie z zaleceniem Stolicy Apostolskiej należy opuścić obrzęd obmycia nóg (mandatum).
 3. Podobnie jak w ubiegłym roku, można opuścić procesję z Najświętszym Sakramentem i pozostawić Najświętszy Sakrament w tabernakulum. Można też przenieść Najświętszy Sakrament najkrótszą drogą do przygotowanego ołtarza przechowania (tzw. Ciemnicy), gdzie wierni będą mogli modlić się indywidualnie. W obu przypadkach po Komunii wiernych zostawia się puszkę z Najświętszym Sakramentem na ołtarzu. Po Modlitwie po Komunii wszyscy klękają i śpiewają hymn Sław, języku, tajemnicę. Po jego zakończeniu krótką drogą kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do Ciemnicy, a jeżeli się nie urządza, do tabernakulum i zamyka je.

 

 

WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ

 

 1. W uroczystej modlitwie powszechnej należy dodać – jako przedostatnie, dziesiąte – okolicznościowe wezwanie o ustanie epidemii oraz za chorych, zmarłych i znajdujących się w sytuacji zagubienia. Wezwanie ostatnie będzie jedenastym.
 2. Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa.
 3. Należy zrezygnować z adoracji indywidualnej i wspólnie oddać cześć Krzyżowi, klęcząc na swoich miejscach i śpiewając stosowną pieśń.
 4. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego odbywa się najkrótszą drogą, bez uroczystej procesji, z zachowaniem modlitwy podanej w mszale.

 

 

WIELKA SOBOTA

 

 1. Należy umożliwić wiernym adorowanie Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, przestrzegając jednak wszystkich ograniczeń związanych z epidemią.
 2. Przy Grobie Pańskim nie mogą pełnić warty strażacy ani inne służby.
 3. W parafiach można zorganizować tradycyjne poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny, ale jedynie na zewnątrz kościoła, przy zachowaniu norm sanitarnych. Jeżeli istnieje lokalny zwyczaj błogosławieństwa pokarmów w oddalonych od kościoła parafialnego wioskach, można przeprowadzić ten obrzęd w godnym miejscu z zachowaniem norm sanitarnych.
 4. Jeżeli takiego błogosławieństwa nie będzie można zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, należy zachęcić do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna dorosła wierząca osoba, korzystając z modlitwy, która zostanie podana, albo w zwykły sposób, odmawiając modlitwę przed jedzeniem.

 

 

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE

 

WIGILIA PASCHALNA

 

 1. Liturgia rozpoczyna się wewnątrz kościoła. Do pobłogosławienia ognia można użyć zwykłej świecy lub znicza. Kapłan przygotowuje paschał tak, jak podano w mszale, a po jego zapaleniu śpiewa się Orędzie wielkanocne.
 2. Po Odnowieniu przyrzeczeń chrztu (Mszał Rzymski, Wigilia Paschalna p. 46.) można dokonać pokropienia wodą uprzednio pobłogosławioną..
 3. Opuszcza się procesję rezurekcyjną. Podobnie jak w zeszłym roku, celebrans na zakończenie liturgii może również udzielić błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem w drzwiach lub przed bramą kościoła.

 

 

PORANNA MSZA REZUREKCYJNA

 

 1. Podczas Mszy rezurekcyjnej opuszcza się uroczystą procesję i przy śpiewie oraz biciu w dzwony przenosi się Najświętszy Sakrament z Grobu Pańskiego na ołtarz w prezbiterium. Po śpiewie hymnu Ciebie, Boga, wysławimy i błogosławieństwie, które może zostać udzielone w drzwiach lub przed bramą kościoła, sprawuje się Mszę Świętą według zwykłego porządku.

 

 

 

 

 

Ks. Artur Niemira                                                                               +Wiesław Mering

  Kanclerz Kurii                                                                            Biskup Włocławski

 

 

 

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

28 marca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.

 

 1. W związku z nowymi zasadami sanitarnymi w kościele parafialnym może w czasie liturgii jednocześnie uczestniczyć tylko 8 osób, natomiast w kaplicy w Modzerowie mogą uczestniczyć 4 osoby. Dlatego do czasu zmiany warunków sanitarnych i zniesienia ograniczeń Msze święte w niedzielę i święta będą odprawiane na placu parafialnym zarówno w kościele parafialnym jak i w Modzerowie z zachowaniem zasad sanitarnych: maseczka obowiązkowo na nosie i ustach, dystans przynajmniej 1,5 metra i dezynfekcja przy wejściu na plac celebry.

 

 1. W dzisiejszą Niedzielę Palmową ostatnie już w tym roku Gorzkie Żale w Modzerowie bezpośrednio po Mszy świętej a w kościele parafialnym o 17.15 z kazaniem pasyjnym.

 

 1. Spowiedź w Wielkim Tygodniu w poniedziałek, wtorek, środę i czwartek od godz. 17.00 do 18.00. W czwartek i piątek spowiedź dodatkowo w ramach Nocy Konfesjonałów od 21.00 do 24.00 i w sobotę od 10.00 do 14.30 po każdym święceniu pokarmów.

 

 1. Przez cały marzec po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin.

 

 1. W tym tygodniu odwiedzimy naszych chorych przed świętami w ich domach. Ojciec Ludwik w poniedziałek, a O. Damian w poniedziałek, wtorek i środę. Wcześniej będziemy do nich dzwonić.

 

 1. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

 

 1. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. O godz. 10.00 w katedrze będzie sprawowana Msza krzyżma, której będzie przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Ze względów sanitarnych na tę Mszę świętą jest ograniczona liczba uczestników. Uroczysta liturgia w naszej świątyni rozpocznie się o godz. 18.00 a w Modzerowie o godz. 17.00. Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy (Getsemani) do godz. 24.00.

 

 1. Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. O godz. 17.15 droga krzyżowa a w Modzerowie o godz. 16.15. W tym dniu nie sprawujemy Eucharystii. Obowiązuje post ścisły. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy o godz. 18.00 a w Modzerowie o godz. 17.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym do godz. 24.00. O godz. 20.15 rozpocznie się Muzyczne Czuwanie przy Grobie Pańskim przygotowane przez szkołę SPSK w Modzerowie i zatytułowane „Nikt Cię nie kocha tak, jak Ja…” Tego dnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy, że papież i jego nauczanie to dar, którego nam, Polakom, nie wolno zmarnować. Ofiary na tacę tego dnia są zbierane na utrzymanie Grobu Pańskiego.

 

 1. Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii. Adoracja Pana Jezusa w grobie od 8.00 do 20.00. Święcenie pokarmówPłocka: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00. Rybnica (plac Mszy św.): 9.30, 13.30. Józefowo (Krzyż): 10.30, 12.45. Modzerowo (przed kaplicą): – 11.15, 12.00. Szczegółowy plan całego Triduum Paschalnego wywieszony jest w gablocie.

 

 1. Wigilia Paschalna. Liturgię rozpoczniemy zarówno w Modzerowie jak i w kościele parafialnym o godz. 20.00. Intencja tej Mszy świętej (Płocka) będzie związana z I Sobotą Miesiąca. Tego dnia, aby spełnić warunki I soboty miesiąca uczestniczymy i przystępujemy do Komunii świętej na wieczornej liturgii, natomiast różaniec każdy odmawia indywidualnie i rozważanie tajemnicy różańca również. Na Liturgię Paschalną zabierzmy świece.

 

 1. Rezurekcja w poranek wielkanocny o godz. 6.00. Zapraszamy wszystkich parafian i gości, żeby uroczyście i radośnie ogłosili światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Niech świat usłyszy naszą radość mimo panującej pandemi!

 

 1. Msze święte: NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 04.04.2021

06.00   -           Msza Święta Rezurekcyjna.                         (Modzerowo – 6.00 i 10.30 )

11.00   -           Msza Święta.                                                (Józefowo – Krzyż: 12.15)                                  

13.00   -           Msza święta.

18.00    -               Msza Święta.

 

PONIEDZIAŁEK  ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO 05.04.2021

09.00   -           Msza Święta.                                                       (Modzerowo – 9.00 i 10.30 ).

11.00   -           Msza Święta.                                                       (Józefowo – Krzyż: 12.15)                                                                               

13.00   -           Msza święta.

18.00    -               Msza Święta.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

ŚWIĘTE TRIDUUM  PASCHALNE

PARAFIA MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ

WE WŁOCŁAWKU.

 

WIELKI  CZWARTEK 01.04.2021

18.00MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ.              (Modzerowo godz. 17.00 )

Adoracja w Ciemnicy – Po zakończeniu Wieczerzy Pańskiej. 

„Noc konfesjonałów” – możliwość spowiedzi św. do godz. 24.00. (Płocka)

 

WIELKI PIĄTEK 02.04.2021

ADORACJA JEZUSA CHRYSTUSA W CIEMNICY:

                08.00  - Liturgia Godzin (Jutrznia i Godzina Czytań).

09.00 – 17.15 - INDYWIDUALNA ADORACJA JEZUSA W CIEMNICY.

                  17.15 DROGA KRZYŻOWA.     (Modzerowo – 16.15)

                  18.00 LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ - (Modzerowo – 17.00) po zakończeniu Gorzkie Żale    i   rozpoczęcie Nowenny do Miłosierdzi Bożego.

                   20.15 - MUZYCZNE CZUWANIE PRZY GROBIE PAŃSKIM „Nikt Cię nie kocha tak, jak Ja…”   Szkoła SPSK w Modzerowie.      

„Noc Konfesjonałów” – możliwość spowiedzi świętej do godz. 24.00. (Płocka)

 

WIELKA  SOBOTA 03.04.2021

Święcenie pokarmówPłocka: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00.  Rybnica (plac Mszy św.): 9.30, 13.30. Józefowo (Krzyż): 10.30, 12.45. Modzerowo (przed kaplicą): – 11.15, 12.00.

Spowiedź święta – Płocka - od 10.30 do 14.30 po każdym święceniu pokarmów.

Spowiedź święta - Modzerowo - między święceniem pokarmów i po nim w razie potrzeby.

 

ADORACJA JEZUSA CHRYSTUSA ZŁOŻONEGO W GROBIE:

 

                 08.00 -Liturgia Godzin (Jutrznia i Godzina Czytań).

09.00 – 20.00 - INDYWIDUALNA ADORACJA PRZY GROBIE PAŃSKIM.

                  20.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej (przynosimy świece).   (Modzerowo – 20.00).

 

 

NIEDZIELA  ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO 04.04.2021

06.00 -Msza Święta.                                                              (Modzerowo – 6.00 i 10.30)

11.00 - Msza Święta.                                                               (Józefowo – Krzyż: 12.15)                                  

13.00 - Msza święta.

18.00 - Msza Święta.

 

 

PONIEDZIAŁEK  ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO 05.04.2021

09.00 - Msza Święta.                                                       (Modzerowo – 9.00 i 10.30)

11.00 - Msza Święta.                                                         (Józefowo – Krzyż: 12.15)                                                                               

13.00 - Msza święta.

18.00 - Msza Święta.

 

 

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

21 marca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Wezwanie do nawrócenia jest zachętą do nieustannego odkrywania piękna i głębi Eucharystii. W Wielkim Poście ta droga prowadzi do źródła, którym jest Ewangelia Jezusa Chrystusa. Zbliżamy się do świąt, wkraczamy w czas intensywniejszego rozważania męki naszego Pana. Zasłoniliśmy krzyże w świątyni, by na nowo odsłonić je przed naszymi oczyma w Wielki Piątek. Niechaj ten czas będzie szczególnym czasem wyciszenia i towarzyszenia Jezusowi w Jego cierpieniu i męce.

 

 1. W każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale w Modzerowie bezpośrednio po Mszy świętej a w kościele parafialnym o 17.15 z kazaniem pasyjnym.

 

 1. Przez cały marzec po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin.

 

 1. W czwartek 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego – dokładnie dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jest to Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Wspierajmy modlitwą tych, którzy walczą w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zachęcam, by także z okazji uroczystości Zwiastowania Pańskiego podjąć takie zobowiązanie modlitewne Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

 

 1. We wszystkie piątki Wielkiego Postu rozważamy mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 16.30 w Modzerowie i o 17.15 w kościele parafialnym. Do udziału w niej zapraszamy Wszystkich szczególnie dzieci i młodzież.

 

 1. Przyszła niedziela, 28 marca, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas wszystkich Mszy Świętych pobłogosławimy palmy i gałązki wierzbowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Uroczysta procesja z palmami będzie tylko przed Mszą świętą o godz. 11.00. Przed Mszą świętą zgromadzimy się przy Muzeum Męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki (od strony ZUS-u) i tylko tam po odmówieniu modlitwy poświęcimy palmy i wyruszymy z procesją do kościoła. Na pozostałych Mszach świętych poświęcenie palm będzie w kościele. Palmy przed Mszą świętą będą sprzedawali Rycerze Kolumba za dobrowolną ofiarą, która będzie przeznaczona na działalność charytatywną.

 

 1. Rycerze Kolumba zapraszają w marcu do zbiórki kremów do rąk dla bezdomnych. Pojemnik na te kremy jest wystawiony przy wyjściu z kościoła. Można również nabywać kartki świąteczne z motywami chrześcijańskimi. Wysyłajmy kartki a nie tylko SMS czy MMS. Są także sprzedawane małe paschaliki na Liturgię Wielkiej Soboty i na Wielkanoc. Jest również kolejny bezpłatny numer „Biuletynu dla rodzin” wydawany przez Rycerzy Kolumba zatytułowany . Zapraszamy do czytania.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE.
 2. Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika „IDZIEMY”:
 • „Najważniejsza rola” – Dorota Łosiewicz, Edyta Golec, Angelika Górny i Danuta Ziemiec opowiadają, jak zmienia się świat, gdy kobieta zostaje matką.
 • „Epidemia nienawiści” – Strategia polega na tym, by przeciwnika najpierw odrzeć z wartości osobowej i pozbawić znaczenia, ponieważ wtedy łatwiej zabić.
 • W dodatku diecezjalnym „Ład Boży” artykuł „Szlachetne młode serca” o szlachetnej pracy wolontariuszy „Caritas”.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. W minionym tygodniu Pan powołał do siebie z naszej parafii śp. Franciszka Gostyńskiego. Polećmy jego duszę Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek… .

 

 

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

14 marca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. Życie ciągle stawia przed nami nowe wyzwania. Są one okazją do głębszej refleksji nad wartościami i zasadami, którymi się kierujemy. Wielki Post wzywa każdego z nas do zrewidowania życia, postawienia sobie pytania, czy naprawdę idziemy śladem Bożych drogowskazów. Żyć to stawać się człowiekiem, a dla wierzących – stawać się chrześcijaninem. To proces, który dokonuje się w nas nieustannie. Na tej drodze wpatrujmy się w Jezusa, który podczas rozmowy z Nikodemem mówi jasno i konkretnie: trzeba się na nowo narodzić, aby żyć.

 

 1. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 11.00 spotkanie z Matkami dzieci, które się przygotowują do Pierwszej Komunii Świętej.

 

 1. Z całego serca dziękujemy za ofiary na tacę składane w czasie dzisiejszej Mszy świętej. Będą one przeznaczone na cele inwestycyjne w parafii, a w najbliższym czasie chcemy rozpocząć prace elewacyjne na przyszłym Domu Seniora.

 

 1. W każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale w Modzerowie bezpośrednio po Mszy świętej a w kościele parafialnym o 17.15 z kazaniem pasyjnym.

 

 1. W piątek 19 marca będziemy obchodzić uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień możemy nazwać dniem mężczyzn. Otoczmy modlitwą wszystkich walecznych mężczyzn: kawalerów, mężów, ojców, dziadków. Tego dnia prośmy Boga o wszelkie łaski dla nich, by codziennie wypełniali powołanie, do jakiego zostali wezwani. Podczas wieczornej Mszy Świętej otrzymają szczególne błogosławieństwo. Zapewne będą otoczeni miłością i życzliwością najbliższych, których również serdecznie zapraszamy na Eucharystię o godz. 7.15 i 18.00. Przez cały marzec po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin.

 

 1. We wszystkie piątki Wielkiego Postu rozważamy mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 16.30 w Modzerowie i o 17.15 w kościele parafialnym. Do udziału w niej zapraszamy Wszystkich szczególnie dzieci i młodzież.

 

 1. W przyszłą niedzielę o godz. 18.00 (jak w każdą trzecią niedzielę miesiąca) zapraszamy na Mszę Świętą o umocnienie rodzin, ze szczególnym błogosławieństwem małżeństw. Zapraszamy wszystkich, szczególnie tych, którzy w marcu obchodzą kolejną rocznicę ślubu.

 

 1. Rycerze Kolumba zapraszają w marcu do zbiórki kremów do rąk dla bezdomnych. Pojemnik na te kremy jest tradycyjnie wystawiony przy wyjściu z kościoła. Od tej niedzieli można również nabywać kartki świąteczne z motywami chrześcijańskimi. Wysyłajmy kartki a nie tylko SMS czy MMS. Będą też sprzedawane małe paschaliki na Liturgię Wielkiej Soboty i na Wielkanoc.

 

 1. Zespół Szkół nr 11 ogłasza nabór dzieci do Przedszkola Publicznego nr 11 i do Szkoły Podstawowej nr 11. Szczegóły w gablocie i na ulotkach wyłożonych na stoliku.

 

 1. Od dnia 01.04.2021 będzie trwał Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Szczegóły na plakacie wywieszonym na drzwiach kościoła.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

 

 1. Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika „IDZIEMY”:
 • „Co ma pandemia do grzechu?” – z abp. Henrykiem Hoserem SAC, lekarzem rozmawia Monika Odrobińska.
 • „Papież z innego świata” – Papież Franciszek pochodzi z Argentyny i bez zrozumienia argentyńskich doświadczeń niełatwo pojąć zachowanie, słowa i nauczanie Ojca Świętego.
 • W dodatku diecezjalnym „Ład Boży”, mamy piękne świadectwo ks. Bpa Wiesława Meringa o wartości Eucharystii w życiu chrześcijanina w artykule „Trzej ojcowie”.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. W minionym tygodniu Pan powołał do siebie z naszej parafii śp. Stanisława Kustrę. Polećmy jego duszę Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek… .

 

 

 

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

7 marca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. Czas Wielkiego Postu to czas naszej metanoi, która oznacza przemianę życia, podjęcie nowych wyzwań, pracę nad swoją duchowością, a przede wszystkim zmianę myślenia pod wpływem słowa, które kieruje do nas Bóg. Aby je usłyszeć, trzeba się zatrzymać, wyciszyć, skierować uwagę serca na Boga. Jest wiele spraw ważnych, lecz nie zaniedbajmy tego, co naprawdę istotne.

 

 1. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 11.00 spotkanie z Matkami kandydatów do bierzmowania nie odbędzie się. Przepraszamy za nagłą zmianę.

 

 1. Dzisiaj w pierwszą niedzielę miesiąca tradycyjnie Adoracja Eucharystyczna od godz. 14.00 do 18.00, a w jej ramach o godz. 15.00 będzie MĘSKI RÓŻANIEC, na który Rycerze Kolumba zapraszają wszystkich a szczególnie mężczyzn, ojców z synami i dziadków oraz teściów. W ramach tego nabożeństwa odmówimy kolejny dzień modlitwy do św. Józefa w ramach miesięcznego nabożeństwa. Natomiast przez cały tydzień to nabożeństwo rozpoczynamy o godz. 17.15 z wyjątkiem piątku kiedy rozpoczynamy o godz. 17.00. Przez cały marzec po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin. Serdecznie na nie zapraszamy.

 

 1. W każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale w Modzerowie bezpośrednio po Mszy świętej a w kościele parafialnym o 17.15 z kazaniem pasyjnym.

 

 1. W środę na wieczorną Mszę świętą zapraszamy czcicieli Matki Bożej, Patronki Dobrej Śmierci.

 

 1. We wszystkie piątki Wielkiego Postu rozważamy mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 16.30 w Modzerowie i o 17.15 w kościele parafialnym. Do udziału w niej zapraszamy Wszystkich szczególnie dzieci i młodzież.

 

 1. W piątek na wieczorną Mszę świętą zapraszamy Rycerzy Kolumba i ich rodziny.

 

 1. W sobotę przypadnie 8. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem miłości do Głowy Kościoła powszechnego.

 

 1. Za tydzień w niedzielę po Mszy świętej o godz. 11.00 spotkanie z Matkami dzieci, które się przygotowują do Pierwszej Komunii Świętej.

 

 1. Za tydzień w drugą niedzielę miesiąca ofiary na tacę będą przeznaczone na cele inwestycyjne w parafii.

 

 1. Rycerze Kolumba zapraszają w marcu do zbiórki kremów do rąk dla bezdomnych. Pojemnik na te kremy jest tradycyjnie wystawiony przy wyjściu z kościoła. Od tej niedzieli można również nabywać kartki świąteczne z motywami chrześcijańskimi. Wysyłajmy kartki a nie tylko SMS czy MMS.

 

 

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

28 lutego 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. W centrum liturgii drugiej niedzieli Wielkiego Postu Kościół stawia Jezusa, który na górze Tabor ujawnia trzem wybranym uczniom prawdę, że jest umiłowanym Synem Boga Ojca. Oni poznali prawdę o Jezusie, który ich wezwał i za którym podążyli. Niech czas postu będzie dla nas okazją nieustannego odkrywania prawdy o Tym, który na ołtarzach naszych świątyń ofiarowuje się Bogu za nas, staje się pokarmem na życie wieczne.

 

 1. W środę zakończyliśmy Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii. Pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować najpierw Panu Bogu za piękną pogodę. Dziękując ludziom, najpierw dziękuję O. Zenonowi Burdakowi OFM z Narodowego Sanktuarium św. Jana z Dukli za przybycie i wygłoszenie pełnych Ducha Bożego nauk rekolekcyjnych. Dziękuję w imieniu ojca rekolekcjonisty za chojne ofiary, które przekazaliście na potrzeby Sanktuarium w Dukli. Dziękuję naszym parafianom za dary przyniesione na plebanię: ciasta i wyroby gastronomiczne, oraz za zaproszenia na obiady. Przedstawicielom parafii i Rycerzom Kolumba za przygotowanie podziękowania i za dary serca złożone przy tej okazji. Wszystkim, którzy uczestniczyli w rekolekcjach serdeczne podziękowanie za świadectwo wiary.

 

 1. Jak co roku druga niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Pragniemy pamiętać, że obecnie na misjach w 99 krajach pracuje 1883 polskich misjonarek i misjonarzy. Są świadkami prawdy, że Bóg jest miłością i kocha każdego bez wyjątku. Będzie można wesprzeć ich dzieło ofiarą do puszek przy wyjściu z kościoła.

 

 1. W każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale w Modzerowie bezpośrednio po Mszy świętej a w kościele parafialnym o 17.15 z kazaniem pasyjnym.

 

 1. Jutro rozpocznie się miesiąc marzec, w którym w szczególny sposób będziemy oddawali cześć opiekunowi Pana Jezusa – św. Józefowi, który jest jednocześnie patronem naszej diecezji i całego obecnego roku ogłoszonego przez papieża Franciszka. Po każdej Mszy Świętej będziemy odmawiali modlitwę do św. Józefa i polecali jego wstawiennictwu sprawy naszych rodzin. Św. Józef jest nie tylko wspaniałym opiekunem Świętej Rodziny ale i niezwykłym orędownikiem w trudnych sprawach naszych rodzin. W naszej parafii przez cały marzec zapraszamy na Adorację, różaniec i modlitwę za wstawiennictwem św. Józefa. Będzie to nabożeństwo w sprawach ważnych i trudnych, podobne do Nowenny Pompejańskiej ale przez wstawiennictwo św. Józefa, w jednej ważnej dla każdego z nas i całej naszej parafii intencji. Do udziału w tym nabożeństwie od godz. 17.15 zapraszamy wszystkich a szczególnie mężczyzn naszej parafii (młodzieńców, kawalerów, mężów, ojców, dziadków) abyśmy dobrze wypełniali zadania powierzone nam przez Boga, które wiążą się z męstwem i ojcostwem.

 

 1. 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy są nazywani także żołnierzami niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę.

 

 1. W tym tygodniu odwiedzimy naszych chorych w ich domach. Wcześniej będziemy do nich dzwonić.

 

 1. We wtorek 2 marca na wieczorny różaniec, Mszę św. i wymianę tajemnic różańcowych zapraszamy Róże Różańcowe. W ramach tej Mszy świętej odbędzie się Spotkanie Papieskie.

 

 1. W środę o godz. 18.00 Msza święta zbiorowa za zmarłych.

 

 1. W pierwszy czwartek marca o godz. 7.15 będziemy się modlić o święte i liczne powołania kapłańskie.

 

 1. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz. 16.30 w Modzerowie i o 17.15 w kościele parafialnym.

 

 1. W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi św. pierwszopiątkowej w Modzerowie od godz. 16.00 natomiast w kościele parafialnym od godz. 16.30 i Komunii Świętej wynagradzającej za grzechy. Spowiedź tylko do drogi krzyżowej.

 

 1. Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania zapraszamy w piątek do spowiedzi na drogę krzyżową ich comiesięczną Mszę świętą i spotkanie przed bierzmowaniem.

 

 1. W pierwszą sobotę zapraszamy na Godzinki do Matki Bożej o godz. 7.00 następnie Msza święta o 7.30 i około godz. 8.00 Nabożeństwo Maryjne Pierwszych Sobót Miesiąca. W tym nabożeństwie nastąpi mała zmiana i obowiązkowe rozważanie 15 minutowe jednej z tajemnic różańca będzie już w ramach Mszy świętej.

 

 1. Za tydzień po Mszy świętej o godz. 11.00 spotkanie z Matkami kandydatów do bierzmowania.

 

 1. Za tydzień w pierwszą niedzielę miesiąca tradycyjnie Adoracja Eucharystyczna od godz. 14.00 do 18.00, a w jej ramach o godz. 15.00 będzie MĘSKI RÓŻANIEC, na który Rycerze Kolumba zapraszają wszystkich mężczyzn, ojców z synami i dziadków oraz teściów.

 

 1. Rycerze Kolumba zapraszają w marcu do zbiórki kremów do rąk dla bezdomnych. Pojemnik na te kremy będzie tradycyjnie wystawiony przy wyjściu z kościoła.

 

 1. W tym tygodniu Msza święta kolędowa o godz. 18.00:
 • Poniedziałek – Płocka 135 i 133,
 • Środa – Płocka 127,
 • Czwartek – Płocka 131
 • Sobota kolęda w domach na zaproszenie.

 

 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności śp. Halina Sutorowska. Polećmy ją Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek… .

 

 

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

21 lutego 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, czasu nawrócenia, pokuty, przemiany myślenia i życia. Od pierwszych wieków Kościoła wykorzystywano ten czas szczególnie na przygotowanie kandydatów do chrztu i odnowienia skutków tego sakramentu. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.

 

 1. Tradycyjnie w I Niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynamy w naszej wspólnocie parafialnej Rekolekcje Wielkopostne. Witamy wśród nas O. Zenona Burdaka OFM franciszkanina z Sanktuarium św. Jana z Dukli. Otoczmy Go modlitwą i zaplanujmy sobie czas, prace i obowiązki w taki sposób, by cała rodzina mogła się przygotować do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Program rekolekcji jest wywieszony w gablocie parafialnej.

 

 1. W każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale w Modzerowie bezpośrednio po Mszy świętej natomiast w kościele parafialnym o godz. 17.15 z kazaniem pasyjnym.

 

 1. Dzisiaj o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę Świętą z modlitwą o umocnienie rodzin i z błogosławieństwem małżeństw. Szczególne zaproszenie kierujemy do tych, którzy w lutym obchodzą kolejną rocznicę ślubu.

 

 1. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej o godz. 16.30 w Modzerowie i o godz. 17.15 w kościele parafialnym.

 

 1. W niedzielę za tydzień odbędzie się zbiórka do puszek na POMOC AFRYCE.

 

 1. Zapraszamy do nabywania najnowszego numeru „Miłujcie się” oraz Tygodnika Katolickiego „IDZIEMY”.

 

 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:
 • Ariel Damian Bączkowski zam. parafia św. Bartłomieje w Smólniku i Beata Edyta Patalas zam. parafia tutejsza. Zapowiedz II.
 • Maciej Bronikowski zam. parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Poznaniu i Magdalena Stroszejn zam. parafia tutejsza. Zapowiedz II.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Jacek Ochociński, śp. Romana Kwiatkowska i śp. Kazimierz Tobolski. Pamiętajmy o nich w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.

 

 1. W tym tygodniu Msza święta kolędowa tylko w czwartek dla ulicy Płocka bloki nr 137, 137A, 139, 139A. Cały czas można zamawiać kolędę do domu.

 

 

SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

14 lutego 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W Chrystusie istnieje jedność – jest Bogiem-człowiekiem. Wielokrotnie w Ewangelii widzimy Jezusa, który przejawia czysto ludzkie emocje i zachowania, pochyla się nad każdym człowiekiem, z wielką miłością lituje się nad ludźmi. Taki również jest Bóg: pochyla się nad każdą ludzką biedą, doskonale rozumie naszą sytuację. Każda Eucharystia jest dziękczynieniem za to, że Bóg jest wśród ludu. Teraz i zawsze.

 

 1. Rozpoczynamy dzisiaj 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkie spustoszenie w małżeństwach, rodzinach, w wychowaniu młodego pokolenia sieje nadużywanie alkoholu i społeczne przyzwolenie na jego picie w wielu sytuacjach. Niech modlitwa i pochylenie się nad tym problemem obudzą wrażliwość naszych serc i pomogą nam wytrwać w trzeźwości.

 

 1. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 11.00 zapraszamy Ojców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej na spotkanie organizacyjne.

 

 1. W poniedziałek 15 lutego, w kościele św. Stanisława BM we Włocławku, będą miały miejsce diecezjalne obchody 29. Światowego Dnia Chorych, którego myślą przewodnią jest „Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”. Program uroczystości przedstawia się następująco:

17.00 – Zawiązanie Wspólnoty,

18.00 – Konferencja,

18.30 – Msza święta ( z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych) pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa,

20.00 – Różaniec.

Wydarzenie będzie transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

 

 1. W środę Popielec, którym rozpoczniemy Wielki Post, czas szczególnego zgłębiania tajemnicy cierpienia i zbawczej śmierci na krzyżu naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To również czas wyciszenia i głębszej refleksji nad swoim życiem, jego celem i codziennością. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 9.00 i 18.00 w kościele parafialnym i o 16.30 w Modzerowie. Już na początku Wielkiego Postu zarezerwujmy sobie czas na rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je Ojciec Zenon, Franciszkanin z Dukli, a rozpoczną się w one w I Niedzielę Wielkiego Postu czyli już za tydzień. Postarajmy się tak zorganizować czas, by mogli w nich uczestniczyć wszyscy nasi bliscy. Bądźmy też dobrymi apostołami i podzielmy się tą informacją z sąsiadami, przyjaciółmi, znajomymi. Niech to będzie dla każdego z nas nie tylko okazja do refleksji nad swoim życiem, osobistego nawrócenia, ale przede wszystkim spotkanie z miłosiernym Bogiem, który po raz kolejny wychodzi nam naprzeciw. Plan rekolekcji jest wywieszony w gablocie.

 

 1. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej o godz.16.30 w Modzerowie i o godz. 17.15 w kościele parafialnym. W każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale w Modzerowie bezpośrednio po Mszy świętej natomiast w kościele parafialnym o godz. 17.15 z kazaniem pasyjnym.

 

 1. Ponieważ przyszła niedziela będzie trzecią niedzielą miesiąca, dlatego o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę Świętą ze szczególnym błogosławieństwem małżeństw. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie małżeństwa, które w lutym obchodzą kolejną rocznicę ślubu.

 

 1. Rycerze Kolumba z naszej parafii zapraszają MĘŻCZYZN na DZIEŃ FORMACJI, który odbędzie się w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu dnia 20 lutego 2021. Zapisy chętnych mężczyzn w zakrystii lub bezpośrednio u Zacnego Brata Wielkiego Rycerza naszej Rady Rafała Kocanowskiego. Stosowny plakat jest wywieszony w gablocie. Przy wyjściu z kościoła Rycerze Kolumba rozprowadzają Biuletyn dla rodzin na luty 2021.

 

 1. Nasza parafia wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie Organizatorem Społeczności Lokalnej ogłaszamy Konkurs „Zabawy na śniegu”. Mróz, śnieg nie odpuszczają… zatem zapraszamy Wszystkich do wzięcia udziału w konkursie zimowym! Konkurs polega na przedstawieniu zdjęć z zabawy na śniegu np. lepienia bałwanów, jazdy na sankach, spaceru w pięknym zimowym krajobrazie, czy robienie „Orła na śniegu” i innych. Zdjęcia proszę przesyłać na stronę facebooka: OSL Wschód lub Parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku FATIMSKA WŁOCŁAWEK. Konkurs potrwa do końca lutego 2021. Na początku marca br. nastąpi rozstrzygnięcie konkursu a najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone!

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. Zapraszamy do nabywania najnowszego numeru „Miłujcie się”. Natomiast w najnowszym Tygodniku Katolickim „IDZIEMY” możemy przeczytać ciekawe artykuły:
 • „Małżeńskie rozmowy” – Im większa komunikacja, tym większa miłość.
 • „Spór o Billa Gatesa – cała prawda o szczepieniu.
 • Oraz ciekawe artykuły z życia naszej Diecezji w dodatku „ŁAD BOŻY”.
 1. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:
 • Ariel Damian Bączkowski zam. parafia św. Bartłomieje w Smólniku i Beata Edyta Patalas zam. parafia tutejsza. Zapowiedz I.
 • Maciej Bronikowski zam. parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Poznaniu i Magdalena Stroszejn zam. parafia tutejsza. Zapowiedz I.

 

 1. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszła: śp. Anna Nowakowska Pamiętajmy o niej w modlitwach oraz o jej najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.

 

 1. Plan pozostałej kolędy wersji drugiej czyli tej kiedy rodzina przychodzi na Mszę świętą w ich intencji uległ pewnym zmianom i jest wywieszony w gablocie. Jednocześnie informujemy, że cały czas można jeszcze zamawiać kolędę do domu.

MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PARAFIALNYM O GODZ. 18.00.

 • 15.02.2021 poniedziałek – Ulica Papieżka.
 • 16.02.2021 wtorek – Ulica Płocka 139B i 151.
 • 17.02.2021środa – ŚRODA POPIELCOWA.
 • 18.02.2021 czwartek – Ulica Płocka od ronda w stronę Centrum miasta.
 • 19.02.2021 piątek – DROGA KRZYŻOWA.
 • 20.02.2021 sobota - KOLĘDA DODATKOWA W DOMU.
 • 21-24.02.2021 – WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE PARAFIALNE.
 • 25.02.2021 czwartek – Ulica Płocka 137, 137A, 139, 139A.
 • 26.02.2021 piątek – DROGA KRZYŻOWA.
 • 27.02.2021 sobota - KOLĘDA DODATKOWA W DOMU.
 • 01.03.2021 poniedziałek – Ulica Płocka 135 i 133.
 • 02.03.2021 wtorek – SPOTKANIE PAPIESKIE.
 • 03.03.2021 środa – Ulica Płocka 127.
 • 04.03.2021 czwartek – Ulica Płocka 131.
 • 05.03.2021 piątek – I PIĄTEK MIESIĄCA (SPOWIEDŹ) – DROGA KRZYŻOWA.
 • 06.03.2021 sobota – I SOBOTA MIESIĄCA. Kolęda indywidualna w rodzinach.

 

 

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

7 lutego 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Chrystus w czasie Eucharystii uczy nas modlitwy. Wielokrotnie wskazywał, że trzeba na nią znaleźć nie tylko miejsce, lecz także czas. Uczymy się w tym kościele, jak w sercu i w codzienności budować świątynię, w której będziemy spotykać Boga twarzą w twarz na modlitwie i wsłuchiwać się w Jego słowa.

 

 1. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 11.00 spotkanie z Ojcami młodzieży, która się przygotowuje do Sakramentu Bierzmowania. Jednocześnie przypominamy, iż Msza święta dla dzieci jest w naszej parafii o godz. 11.00 natomiast młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania może przychodzić na każdą Mszę świętą. Zachęcamy do udziału we Mszy świętej w kościele.

 

 1. Dzisiaj w Pierwszą Niedzielę Miesiąca już tradycyjnie od godz. 14.00 do 18.00 Adoracja Eucharystyczna i w jej ramach o godz. 15.00 Koronka do Bożego miłosierdzia i Męski Różaniec, na który zapraszamy wszystkich mężczyzn, ojców z ich synami i ojcami oraz teściami.

 

 1. W czwartek wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. W 1858 r., cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, w grocie Massabielle Bernadetcie Soubirous objawiła się Matka Boża, która przedstawiła się jako Niepokalane Poczęcie, oraz wezwała do nawrócenia i prosiła o modlitwę. Tego dnia naszymi modlitwami otoczmy naszych chorych. W naszej parafii Sakramentu Namaszczenia Chorych udzielimy w ramach Rekolekcji Wielkopostnych, które w naszej parafii rozpoczną się w I Niedzielę Wielkiego Postu 21 lutego i poprowadzi je O. Zenon – Franciszkanin z klasztoru w Dukli.

 

 1. W piątek na wieczorną Mszę świętą zapraszamy Rycerzy Kolumba i ich rodziny.

 

 1. W piątek próba chóru wyjątkowo o godz. 19.15.

 

 1. W niedzielę za tydzień po Mszy świętej o godz. 11.00 zapraszamy Ojców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej na spotkanie organizacyjne.

 

 1. Zbliża się Wielki Post i Środa Popielcowa. Wiele osób w domach, a szczególnie w blokach ma poświęcone palemki z zeszłych lat i nie wiedzą co z nimi zrobić, bo nawet nie mają gdzie ich spalić. Otóż można je przynosić do kościoła, my je spalimy i popiół wykorzystamy na Środę Popielcową.

 

 1. Rycerze Kolumba z naszej parafii zapraszają MĘŻCZYZN na DZIEŃ FORMACJI, który odbędzie się w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu dnia 20 lutego 2021. Zapisy chętnych mężczyzn w zakrystii lub bezpośrednio u Zacnego Brata Wielkiego Rycerza naszej Rady Rafała Kocanowskiego. Stosowny plakat jest wywieszony w gablocie.

 

 1. Nasza parafia wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie Organizatorem Społeczności Lokalnej ogłaszamy Konkurs „Zabawy na śniegu”. Mróz, śnieg nie odpuszczają… zatem zapraszamy Wszystkich do wzięcia udziału w konkursie zimowym! Konkurs polega na przedstawieniu zdjęć z zabawy na śniegu np. lepienia bałwanów, jazdy na sankach, spaceru w pięknym zimowym krajobrazie, czy robienie „Orła na śniegu” i innych. Zdjęcia proszę przesyłać na stronę facebooka: OSL Wschód lub Parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku FATIMSKA WŁOCŁAWEK. Konkurs potrwa do końca lutego 2021. Na początku marca br. nastąpi rozstrzygnięcie konkursu a najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone!

 

 1. W najnowszym Tygodniku Katolickim „IDZIEMY” możemy przeczytać ciekawe artykuły:
 • „Wygrało życie” – rozmowa z konstytucjonalistą Bartłomiejem Wróblewskim.
 • „Solidarni z chorymi” – rozmowa z Bp. Romualdem Kamińskim.
 • Oraz ciekawe artykuły z życia naszej Diecezji w dodatku „ŁAD BOŻY”.

 

 1. Plan pozostałej kolędy wersji drugiej czyli tej kiedy rodzina przychodzi na Mszę świętą w ich intencji uległ pewnym zmianom i jest wywieszony w gablocie. Jednocześnie informujemy, że cały czas można jeszcze zamawiać kolędę do domu.

MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PARAFIALNYM O GODZ. 18.00.

 • 08.02.2021 poniedziałek – Ulica Rybnicka od numeru 2 do numeru 71 i Płocka 147.
 • 09.02.2021 wtorek – Ulica Rybnicka od numeru 73 do końca oraz Płocka 147B.
 • 10.02.2021 środa – Ulica Spokojna oraz Płocka 143 i 143A.
 • 11.02.2021 czwartek – Płocka od ronda w stronę Łęgu od numeru 150 do Płocka 208 C oraz Płocka 145.
 • 12.02.2021 piątek – Płocka od numeru 209 do końca ulicy Płockiej oraz Płocka 141 i 141A.
 • 13.02.2021 sobota -  KOLĘDA DODATKOWA W DOMU.
 • 15.02.2021 poniedziałek – Ulica Papieżka.
 • 16.02.2021 wtorek – Ulica Płocka 139B i 151.
 • 17.02.2021środa – ŚRODA POPIELCOWA.
 • 18.02.2021 czwartek – Ulica Płocka od ronda w stronę Centrum miasta.
 • 19.02.2021 piątek – DROGA KRZYŻOWA.
 • 20.02.2021 sobota - KOLĘDA DODATKOWA W DOMU.
 • 21-24.02.2021 – WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE PARAFIALNE.
 • 25.02.2021 czwartek – Ulica Płocka 137, 137A, 139, 139A.
 • 26.02.2021 piątek – DROGA KRZYŻOWA.
 • 27.02.2021 sobota - KOLĘDA DODATKOWA W DOMU.
 • 01.03.2021 poniedziałek – Ulica Płocka 135 i 133.
 • 02.03.2021 wtorek – SPOTKANIE PAPIESKIE.
 • 03.03.2021 środa – Ulica Płocka 127.
 • 04.03.2021 czwartek – Ulica Płocka 131.
 • 05.03.2021 piątek – I PIĄTEK MIESIĄCA (SPOWIEDŹ) – DROGA KRZYŻOWA.
 • 06.03.2021 sobota – I SOBOTA MIESIĄCA. Kolęda indywidualna w rodzinach.

 

 

CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

31 stycznia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Ostatnia niedziela stycznia to Światowy Dzień Trędowatych. Na trąd chorują tysiące ludzi, którzy często z powodu tej choroby są wykluczani ze społeczeństwa, spychani na margines życia. Pomódlmy się dzisiaj w intencji trędowatych, a także ich opiekunów, którzy z wielką miłością codziennie się nimi opiekują. Prośmy Boga także o to, żebyśmy nikogo nie usuwali na margines życia.

 

 1. W tym tygodniu odwiedzimy naszych chorych w ich domach. Ojciec Ludwik odwiedzi swoich chorych w poniedziałek. Ojciec Damian swoich chorych z Rozdroża i Modzerowa odwiedzi w poniedziałek, chorych z Rybnicy i Józefowa we wtorek a chorych z ulicy Zielnej i Papieżka w środę. Wcześniej zadzwonimy, aby się zapytać kto przyjmuje wizytę.

 

 1. We wtorek 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego i Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Msze Święte z błogosławieniem świec o godz. 7.15 i 18.00 oraz w Modzerowie o godz. 16.30. Pamiętajmy o osobach konsekrowanych, które oddały życie w służbie Bogu i Kościołowi. Warto wspomnieć o setkach domów pomocy, domów dziecka, przedszkoli, szkół, ośrodków wychowawczych, szpitali i hospicjów, w których codziennie służą osoby konsekrowane, które dzięki temu są świadkami Boga pełnego miłości i miłosierdzia. Tego dnia ofiary zbierane do puszek po Mszy świętej przy wyjściu z kościoła będą przeznaczone na potrzeby Zakonów Kontemplacyjnych.

 

 1. We wtorek na Mszy świętej o 7.15 będziemy się modlili za Róże Różańcowe i będzie wymiana Tajemnic Różańcowych.

 

 1. We wtorek 2 lutego na Mszy świętej o godz. 18.00 na naszym comiesięcznym Spotkaniu Papieskim będziemy wspierali Adoptowane Dzieci w Kenii.

 

 1. W środę o godz. 7.15 Msza święta zbiorowa za zmarłych.

 

 1. W środę 3 lutego wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika, patrona chorych na gardło. Po każdej Mszach Świętej obrzęd błogosławieństwa św. Błażeja.

 

 1. W czwartek modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne z okazji I Czwartku miesiąca.

 

 1. W piątek 5 lutego wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy. Na wszystkich Mszach Świętych błogosławieństwo chleba.

 

 1. W I Piątek miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa. Spowiedź święta w Modzerowie od godz. 16.00 i następnie Msza święta. Natomiast spowiedź święta w kościele parafialnym od godz. 16.30. Zapraszamy szczególnie rodziców i młodzież przygotowującą się do bierzmowania. O godz. 18.00 młodzież przygotowująca się do bierzmowania ma swoją comiesięczną Mszę świętą i po niej spotkanie formacyjne przed bierzmowaniem.

 

 1. W I Sobotę miesiąca 6 lutego zapraszamy na Godzinki do Matki Bożej o godz. 7.00 następnie Msza święta o godz. 7.30 i o godz. 8.00 Nabożeństwo Maryjne Pierwszych Sobót Miesiąca.

 

 1. W przyszłą niedzielę po Mszy świętej o godz. 11.00 spotkanie z Ojcami młodzieży, która się przygotowuje do Sakramentu Bierzmowania. Jednocześnie przypominamy iż Msza święta dla dzieci jest w naszej parafii o godz.11.00 natomiast młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania może przychodzić na każdą Mszę świętą. Zachęcamy do udziału we Mszy świętej w kościele.

 

 1. Za tydzień w Pierwszą Niedzielę Miesiąca już tradycyjnie od godz. 14.00 do 18.00 Adoracja Eucharystyczna i w jej ramach o godz. 15.00 Koronka do Bożego miłosierdzia i Męski Różaniec, na który zapraszamy wszystkich mężczyzn, ojców z ich synami i ojcami oraz teściami.

 

 1. Zbliża się powoli Wielki Post i Środa Popielcowa. Wiele osób w domach, a szczególnie w blokach ma poświęcone palemki z zeszłych lat i nie wiedzą co z nimi zrobić, bo nawet nie mają gdzie ich spalić. Otóż można je przynosić do kościoła, my je spalimy i popiół wykorzystamy na Środę Popielcową.

 

 1. Plan pozostałej kolędy wersji drugiej czyli tej kiedy rodzina przychodzi na Mszę świętą w ich intencji uległ pewnym zmianom i jest wywieszony w gablocie

MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PARAFIALNYM O GODZ. 18.00.

 • 01.02.2021 poniedziałek – Ulica Duninowska, Graniczna, Jazowska.
 • 02.02.2021 wtorek – Ulica Kotlarska, Krajobrazowa, Krzemowa.
 • 03.02.2021 środa – Ulica Nad Strugą, Okopowa, Radyszyńska, Skalna.
 • 04.02.2021 czwartek – Ulica Wschodnia, Zielna.
 • 05.02.2021 piątek – I PIĄTEK MIESIĄCA (SPOWIEDŹ) – NIE MA KOLĘDY.
 • 06.02.2021 sobota – I SOBOTA MIESIĄCA. Kolęda indywidualna w rodzinach.
 • 08.02.2021 poniedziałek – Ulica Rybnicka od numeru 2 do numeru 71 i Płocka 147.
 • 09.02.2021 wtorek – Ulica Rybnicka od numeru 73 do końca oraz Płocka 147B.
 • 10.02.2021 środa – Ulica Spokojna oraz Płocka 143 i 143A.
 • 11.02.2021 czwartek – Płocka od ronda w stronę Łęgu od numeru 150 do Płocka 208 C oraz Płocka 145.
 • 12.02.2021 piątek – Płocka od numeru 209 do końca ulicy Płockiej oraz Płocka 141 i 141A.
 • 13.02.2021 sobota -  KOLĘDA DODATKOWA W DOMU.
 • 15.02.2021 poniedziałek – Ulica Papieżka.
 • 16.02.2021 wtorek – Ulica Płocka 139B i 151.
 • 17.02.2021środa – ŚRODA POPIELCOWA.
 • 18.02.2021 czwartek – Ulica Płocka od ronda w stronę Centrum miasta.
 • 19.02.2021 piątek – DROGA KRZYŻOWA.
 • 20.02.2021 sobota - KOLĘDA DODATKOWA W DOMU.
 • 21-24.02.2021 – WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE PARAFIALNE.
 • 25.02.2021 czwartek – Ulica Płocka 137, 137A, 139, 139A.
 • 26.02.2021 piątek – DROGA KRZYŻOWA.
 • 27.02.2021 sobota - KOLĘDA DODATKOWA W DOMU.
 • 01.03.2021 poniedziałek – Ulica Płocka 135 i 133.
 • 02.03.2021 wtorek – SPOTKANIE PAPIESKIE.
 • 03.03.2021 środa – Ulica Płocka 127.
 • 04.03.2021 czwartek – Ulica Płocka 131.
 • 05.03.2021 piątek – I PIĄTEK MIESIĄCA (SPOWIEDŹ) – DROGA KRZYŻOWA.
 • 06.03.2021 sobota – I SOBOTA MIESIĄCA. Kolęda indywidualna w rodzinach.
 1. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszły: śp. Ludosława Śmietana i Ewa Stolcman. Pamiętajmy o nich w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości. Wieczny odpoczynek… .

 

 

TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

24 stycznia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Nie możemy się ograniczać do modlitwy, lecz pod jej wpływem mamy zmieniać swoje postępowanie. Pamiętajmy słowa Pana Jezusa: „[…] chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie!” (J 17,22-23).
 2. Komunikat Konferencji Episkopatu Polski na temat „Dnia solidarności z Chorwacją”. W naszej parafii ta zbiórka, o której mówi komunikat zostanie przeprowadzona za tydzień do puszek po każdej Mszy św.
 3. Dzisiaj o godz.15.30 nasz parafialny Chór "Soni Vistulae" uroczyście zainauguruje swoje istnienie koncertem bożonarodzeniowym pt. "Bóg się rodzi". Na powyższy koncert wszystkich naszych parafian i gości serdecznie zapraszamy.
 4. Jutro święto Nawrócenia św. Pawła, apostoła Jezusa. Gorliwy faryzeusz i prześladowca pierwszego Kościoła, po tym, jak ukazał mu się zmartwychwstały Chrystus, został Jego uczniem i poświęcił resztę życia szerzeniu Ewangelii. Dzięki temu stał się apostołem narodów.
 5. W tym tygodniu od poniedziałku do czwartku ze względu na kolędę indywidualną i zbiorową nie będzie Mszy świętej o godz. 18.00 w kościele parafialnym.
 6. Plan kolędy na trzy tygodnie wersji drugiej czyli tej kiedy rodzina przychodzi na Mszę świętą w ich intencji jest wywieszony w gablocie.

MSZA ŚWIĘTA W KAPLICY W MODZEROWIE O GODZ. 18.00.

 • 25.01.2021 poniedziałek – Józefowo od numeru 2 do numeru 9 A oraz Osada Rybnica.
 • 26.01.2021 wtorek – Józefowo od numeru 10 do numeru 26 K.
 • 27.01.2021 środa – Józefowo od numeru 27 do numeru 35 C.
 • 28.01.2021 czwartek – Józefowo od numeru 36 do końca.

MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PARAFIALNYM O GODZ. 18.00.

 • 29.01.2021 piątek – Ulica Rozdroże i Modzerowska.
 • 30.01.2021 sobota – KOLĘDA DODATKOWA W DOMU.
 • 01.02.2021 poniedziałek – Ulica Duninowska, Graniczna, Jazowska.
 • 02.02.2021 wtorek – Ulica Kotlarska, Krajobrazowa, Krzemowa.
 • 03.02.2021 środa – Ulica Nad Strugą, Okopowa, Radyszyńska, Skalna.
 • 04.02.2021 czwartek – Ulica Wschodnia, Zielna.
 • 05.02.2021 piątek – I PIĄTEK MIESIĄCA (SPOWIEDŹ) – NIE MA KOLĘDY.
 • 06.02.2021 sobota – I SOBOTA MIESIĄCA. Kolęda indywidualna w rodzinach.
 • 08.02.2021 poniedziałek – Ulica Rybnicka od numeru 2 do numeru 71.
 • 09.02.2021 wtorek – Ulica Rybnicka od numeru 73 do końca ulicy Rybnickiej.
 • 10.02.2021 środa – Ulica Spokojna.
 • 11.02.2021 czwartek – Płocka od ronda w stronę Łęgu od numeru 150 do Płocka 208 C.
 • 12.02.2021 piątek – Płocka od numeru 209 do końca ulicy Płockiej.
 • 13.02.2021 sobota -  KOLĘDA DODATKOWA W DOMU.
 1. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł: śp. Andrzej Nowak. Wieczny odpoczynek… .

 

 

DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

17 stycznia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W poniedziałek rozpoczął się okres zwykły w liturgii Kościoła. Chrystus wzywa nas, abyśmy przez realizację powołania, wypełnianie codziennych obowiązków dawali o Nim świadectwo, żeby inni także mogli Go odnaleźć. Przeżywamy dziś Dzień Judaizmu, dlatego modlimy się szczególnie za jego wyznawców. Jan Paweł II powiedział do Żydów w rzymskiej synagodze: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. Pamiętajmy, że w narodzie żydowskim narodził się nasz Mesjasz Pan.

 

 1. W roku Świętego Józefa, chcemy zainicjować szczególną modlitwę w intencji rodzin przez Jego wstawiennictwo. Wiele rodzin dzisiaj przeżywa różne doświadczenia, trudności i kryzysy. Jest też wiele wspaniałych rodzin, Bogiem silnych. Dlatego od dzisiejszej niedzieli w każdą trzecią niedzielę miesiąca, zapraszamy na Mszę Świętą wieczorną ze szczególnym błogosławieństwem małżeństw. Zaproszenie kierujemy szczególnie do tych małżeństw, które w danym miesiącu (styczniu) obchodzą kolejną rocznicę ślubu. Zapraszamy też inne małżeństwa, czujcie się wszyscy zaproszeni w każdą trzecią niedzielę miesiąca na Mszę świętą o godz. 18.00.

 

 1. W tym tygodniu od poniedziałku do piątku ze względu na kolędę indywidualną i zbiorową nie będzie Mszy świętej o godz. 18.00 w kościele parafialnym.

 

 1. W czwartek 21 stycznia będziemy obchodzili Dzień Babci, a następnego dnia Dzień Dziadka. Pamiętajmy o kochanych babciach i dziadkach. Oni zawsze mają dla nas czas i okazują nam miłość. Niech nasza pamięć, dobre słowa, modlitwa, będą wyrazem naszej szczególnej miłości.

 

 1. Nasz parafialny Chór "Soni Vistulae" (czyt. soni wistule) uroczyście zainauguruje swoje istnienie koncertem bożonarodzeniowym pt. "Bóg się rodzi" za tydzień 24 stycznia o godz. 15:30 w naszej Parafii, na który już dzisiaj prosimy o zarezerwowanie sobie czasu i serdecznie zapraszamy.

 

 1. WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE KOLĘDY. Od jutra 18 stycznia rozpoczyna się nasza tegoroczna Wizyta Duszpasterska zwana kolędą. Rodziny, które zgłosiły swoją chęć przyjęcia Duszpasterza we własnym domu zostaną poinformowane telefonicznie o proponowanym terminie kolędy we własnym domu. Pozostałe rodziny są zaproszone do wspólnej modlitwy w kaplicy w Modzerowie lub i kościele parafialnym w wyznaczonych terminach. Nasza parafia jest nadal parafią rozwijającą się i cały czas jeszcze musimy wspólnie zabiegać o to, aby jak najwięcej osób i całych rodzin integrowało się z naszą parafią. Sprawa integracji i jednocześnie zaangażowania się w sprawy parafii jest jedną z głównych problemów naszej wspólnoty parafialnej. Nadal jeszcze wiele osób mimo tego, że parafia ma już przeszło 20 lat z różnych powodów nie integrują się z naszą wspólnotą i w nic się nie angażują. Moi Kochani, to jest Wasza parafia i wolą Bożą jest to, że tutaj na jej terenie mieszkacie, i że ona jest poświęcona Matce Bożej Fatimskiej. Wiele problemów w naszej parafii możemy rozwiązywać razem. Ludzie wierzący nie boją się modlić w trudnych intencjach, ale siła modlitwy jest we wspólnocie, do której wszystkich zapraszamy. W minionym roku wiele więcej osób z naszej parafii odeszło do Pana. Ważna jest modlitwa za wszystkich naszych zmarłych nie tylko zmarłych w 2020 roku. Prawdziwa miłość sprawdza się wtedy, kiedy wyschną nasze łzy, wypalą się znicze i uschną kwiaty, które przynieśliśmy na pogrzeb. Modlitwa za naszych zmarłych: Msze święte za zmarłych, wypominki za zmarłych – które jeszcze cały czas można przynosić. Dzisiaj zmarli potrzebują naszej modlitwy, ale kiedyś i my będziemy jej potrzebowali. Ważną również sprawą jest utrzymanie naszego kościoła Parafialnego i kaplicy w Modzerowie. Przypomnę, że Rada Parafialna już kilka lat temu podjęła decyzję o comiesięcznej opłacie 5 złotych od rodziny na sprzątanie i kwiaty do kościoła i kaplicy. Roczna opłata wynosi 60 złotych i już od wielu lat nie była zmieniona. Ta składka na naszą wspólną sprawę i wspólne dobro właściwie poza niewielkimi wyjątkami leży. W tym roku kolęda ma inny charakter, ale kiedy przybędziecie do kościoła nie zapomnijcie również o potrzebach inwestycyjnych naszej parafii. Dlatego zwracamy się z prośbą do ludzi dobrej woli o pomoc w prowadzeniu dalszych inwestycji. Mam nadzieję, że w roku 2021 rozpoczną się wreszcie prace inwestycyjne w Modzerowie. Tam na kapitalny remont czeka kaplica i jest to zadanie dla całej naszej parafii. Kolejne inwestycje to chociażby dalsze prace przy budowie Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów i wiele innych prac. Na to wszystko potrzebujemy Waszej pomocy i zaangażowania. Dlatego ofiary kolędowe – które są całkowicie dobrowolne – prosimy wkładać do koperty i w czasie Mszy świętej kolędowej będzie można je złożyć do koszyka przy wyjściu z kościoła. Bardzo proszę o Wasze zrozumienie tych potrzeb materialnych naszej parafii i o pomoc w ich sfinansowaniu. Jeżeli ktoś będzie chciał jednocześnie zamówić za wypominki czy opłatę za sprzątanie to proszę to wszystko opisać na kartce w kopercie wypisując również nazwisko ofiarodawcy.

 

 1. Podajemy plan kolędy na cztery tygodnie wersji drugiej czyli tej kiedy rodzina przychodzi na Mszę świętą w ich intencji. Jest oczywiste, że rodziny, które indywidualnie przyjmują kolędę w domu, również mogą uczestniczyć we Mszy świętej zawsze, a zwłaszcza wtedy kiedy ich ulica będzie miała wyznaczoną Mszę świętą.

MSZA ŚWIĘTA W KAPLICY W MODZEROWIE O GODZ. 18.00.

 • 01.2021 poniedziałek – Modzerowo od numeru 1 do numeru 14.
 • 01.2021 wtorek – Modzerowo od numeru 15 do numeru 23J.
 • 01.2021 środa – Modzerowo od numeru 24 do numeru 36.
 • 01.2021 czwartek – Modzerowo od numeru 37 do numeru 40 U.
 • 01.2021 piątek – Modzerowo od numeru 41 do numeru 49 D.
 • 01.2021 sobota – Modzerowo od numeru 50 do końca.
 • 01.2021 poniedziałek – Józefowo od numeru 2 do numeru 9 A oraz Osada Rybnica.
 • 01.2021 wtorek – Józefowo od numeru 10 do numeru 26 K.
 • 01.2021 środa – Józefowo od numeru 27 do numeru 35 C.
 • 01.2021 czwartek – Józefowo od numeru 36 do końca.

MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PARAFIALNYM O GODZ. 18.00.

 • 01.2021 piątek – Ulica Rozdroże i Modzerowska.
 • 01.2021 sobota – KOLĘDA DODATKOWA W DOMU ZA MINIONY OKRES.
 • 02.2021 poniedziałek – Ulica Duninowska, Graniczna, Jazowska.
 • 02.2021 wtorek – Ulica Kotlarska, Krajobrazowa, Krzemowa.
 • 02.2021 środa – Ulica Nad Strugą, Okopowa, Radyszyńska, Skalna.
 • 02.2021 czwartek – Ulica Wschodnia, Zielna.
 • 02.2021 piątek – I PIĄTEK MIESIĄCA (SPOWIEDŹ) – NIE MA KOLĘDY
 • 02.2021 sobota – I SOBOTA MIESIĄCA. Kolęda indywidualna w rodzinach.
 • 02.2021 poniedziałek – Ulica Rybnicka od numeru 2 do numeru 71.
 • 02.2021 wtorek – Ulica Rybnicka od numeru 73 do końca ulicy Rybnickiej.
 • 02.2021 środa – Ulica Spokojna.
 • 02.2021 czwartek – Płocka od ronda w stronę Łęgu od numeru 150 do Płocka 208 C.
 • 02.2021 piątek – Płocka od numeru 209 do końca ulicy Płockiej.
 • 02.2021 sobota -  KOLĘDA DODATKOWA W DOMU ZA MINIONY OKRES.

 

 1. W minionym tygodniu Pan powołał do siebie z naszej parafii śp. Andrzeja Jaroszewskiego. Polećmy go Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek… .

 

 

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

10 stycznia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Chrzest Chrystusa także jest objawieniem – epifanią. Jezus, który staje w szeregu ludzi grzesznych i pragnie przyjąć chrzest nawrócenia z rąk Jana Chrzciciela, objawia się światu jako umiłowany Syn Boga, naznaczony mocą Ducha świętego, który przychodzi, by objawić Boga światu. Ta niedziela kończy okres Narodzenia Pańskiego.

 

 1. W listopadzie do życia powołany został chór "Soni Vistulae" (czyt. soni wistule) działający przy naszej parafii pod dyrekcją i opieką organisty, p. Jakuba Gawrysiaka. Nazwa "Soni Vistulae" tłumaczy się jako "dźwięk Wisły" i ściśle nawiązuje do historii umiejscowienia naszej parafii i Sanktuarium. Chór gromadzi pasjonatów śpiewu i amatorów oraz wykwalifikowanych wokalistów, będąc cały czas otwartym na nowych członków. Próby w normalnym cyklu odbywają się w piątki o godz. 18:45. W tym tygodniu w związku ze zbliżającym się koncertem próby chóru odbędą się wyjątkowo w środę i piątek o godz. 18.30. Chór uroczyście zainauguruje swoje istnienie koncertem bożonarodzeniowym pt. "Bóg się rodzi" 24 stycznia o godz. 15:30 w naszej Parafii, na który już dzisiaj prosimy o zarezerwowanie sobie czasu i serdecznie zapraszamy.

 

 1. W piątek 15 stycznia na różaniec o 17.15 i Mszę świętą wieczorną zapraszamy Rycerzy Kolumba i ich rodziny, oraz tych mężczyzn, którzy chcieliby zasilić wspólnotę swoją obecnością.

 

 1. WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE KOLĘDY. Informujemy, że wizyta duszpasterska, zwana kolędą, w tym roku będzie miała inny zmieniony charakter. Będą dwie wersje. Pierwsza to wizyta kapłana na zaproszenie rodziny w ich domu, a druga to zaproszenie rodzin do kościoła na wspólną modlitwę i Mszę Świętą. Dlatego do 10 stycznia rodziny, które będą chciały, aby kapłan odwiedził ich w mieszkaniu proszone są o zgłoszenie tego faktu w kancelarii, zakrystii lub telefonicznie na numer do Ojca Damiana 601 058 809 lub do kancelarii 54 233 91 67 na umówienie dogodnego terminu. Natomiast pozostała część parafii (ze względu na mały kościół) będzie podzielona na małe grupki rodzin i zostaną one zaproszone do kościoła na Mszę Świętą, tak aby wszyscy mogli uczestniczyć w wieczornej Mszy świętej sprawowanej w intencji tych rodzin. Następnie otrzymają modlitwę błogosławieństwa własnego domu i w nim Ojciec wraz z całą rodziną poprowadzi modlitwę błogosławieństwa domu i pokropi go wodą święconą, którą będzie można wziąć z kościoła. Tegoroczna kolęda rozpocznie się dopiero po 18 stycznia i może potrwać nawet do końca roku. Proszę też pamiętać, że w każdym dniu roku możemy poprosić kapłana o pobłogosławienie rodziny i domu.

 

 1. Podajemy plan kolędy na dwa tygodnie wersji drugiej czyli tej kiedy rodzina przychodzi na Mszę świętą w ich intencji.

MSZA ŚWIĘTA W KAPLICY W MODZEROWIE O GODZ. 18.00.

 • 01.2021 poniedziałek – Modzerowo od numeru 1 do numeru 14.
 • 01.2021 wtorek – Modzerowo od numeru 15 do numeru 23J.
 • 01.2021 środa – Modzerowo od numeru 24 do numeru 36.
 • 01.2021 czwartek – Modzerowo od numeru 37 do numeru 40 U.
 • 01.2021 piątek – Modzerowo od numeru 41 do numeru 49 D.
 • 01.2021 sobota – Modzerowo od numeru 50 do końca.
 • 01.2021 poniedziałek – Józefowo od numeru 2 do numeru 9 A oraz Osada Rybnica.
 • 01.2021 wtorek – Józefowo od numeru 10 do numeru 26 K.
 • 01.2021 środa – Józefowo od numeru 27 do numeru 35 C.
 • 01.2021 czwartek – Józefowo od numeru 36 do końca.

MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PARAFIALNYM O GODZ. 18.00.

 • 01.2021 piątek – Ulica Rozdroże i Modzerowska.
 • 01.2021 sobota – KOLĘDA DODATKOWA W DOMU ZA MINIONY OKRES KOLĘDY.
 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli a wypoczywającym dzieciom na feriach bezpiecznego wypoczynku.

 

DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

3 stycznia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 1. W pierwszą niedzielę nowego roku pragniemy powierzyć Chrystusowi ten nowy czas. Jeszcze w klimacie Bożego Narodzenia dostrzegamy Jezusa, który przychodzi aby nas odkupić, by nadać sens naszym dniom, by ukazać perspektywę wieczności, do której jesteśmy zaproszeni. W każdej Eucharystii odkrywamy na nowo miłość Boga, który staje się dla każdego z nas „wiatykiem” czyli pokarmem na drogę. Uczmy się nieustannie dostrzegać tę perspektywę wieczności, w której już uczestniczymy od dnia naszych narodzin.

 

 1. Dziś, w pierwszą niedzielę miesiąca już tradycyjnie zapraszamy na Adorację Eucharystyczną od godz. 14.00 do 18.00. W jej ramach o godz. 15.00 zapraszamy na Koronkę do Bożego miłosierdzia i po niej Męski Różaniec w intencji o zdrowie dla ciężko chorej Marysi Wrzesińskiej.

 

 1. We wtorek na wieczorny różaniec i na zmianę tajemnic różańcowych zapraszamy Róże Różańcowe.

 

 1. W środę 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego tzw. Trzech Króli Msze Święte z poświęceniem kadzidła i kredy o godz. 9.00 oraz dodatkowa o 11.00 i 18.00 w kościele parafialnym i o 10.30 w Modzerowie.

 

 1. 7 stycznia pierwszy czwartek miesiąca. Na Mszy Świętej o 18.00 pomodlimy się o święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Takich będziemy mieli kapłanów, jakich wymodlimy. Zapraszamy więc do wspólnej modlitwy nie tylko liturgiczną służbę ołtarza, rodziny jej członków, ale także wszystkich parafian.

 

 1. WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE KOLĘDY. Informujemy, że wizyta duszpasterska, zwana kolędą, w tym roku będzie miała inny zmieniony charakter. Będą dwie wersje. Pierwsza to wizyta kapłana na zaproszenie rodziny w ich domu, a druga to zaproszenie rodzin do kościoła na wspólną modlitwę i Mszę Świętą. Dlatego do 10 stycznia rodziny, które będą chciały, aby kapłan odwiedził ich w mieszkaniu proszone są o zgłoszenie tego faktu w kancelarii, zakrystii lub telefonicznie na numer do Ojca Damiana 601 058 809 lub do kancelarii 54 233 91 67 na umówienie dogodnego terminu. Natomiast pozostała część parafii (ze względu na mały kościół) będzie podzielona na małe grupki rodzin i zostaną one zaproszone do kościoła na Mszę Świętą, tak aby wszyscy mogli uczestniczyć w wieczornej Mszy świętej sprawowanej w intencji tych rodzin. Następnie otrzymają modlitwę błogosławieństwa własnego domu i w nim Ojciec wraz z całą rodziną poprowadzi modlitwę błogosławieństwa domu i pokropi go wodą święconą, którą będzie można wziąć z kościoła. Tegoroczna kolęda rozpocznie się dopiero po 18 stycznia i może potrwać nawet do końca roku. Proszę też pamiętać, że w każdym dniu roku możemy poprosić kapłana o pobłogosławienie rodziny i domu.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

 

 1. BARDZO PROSIMY O ZWRACANIE UWAGI NA TO, CZY DRZWI WEJŚCIOWE DO KOŚCIOŁA SĄ ZAWSZE DOBRZE ZAMKNIĘTE, GDYŻ KOŚCIÓŁ JEST OGRZEWANY.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia pw Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku, siedziba: Włocławek, Płocka 167A.