Duszpasterze

PROBOSZCZ

 

 

o. Damian M. Kosecki CCG   

(Kustosz Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki)

 
REZYDENT
 
 
o. Ludwik M. Pociask CCG
 Od 2018
 
Pomoc duszpasterska
 
Katecheci:
p. mgr Danuta Szmajda
Zespół Szkół nr 11 we Włocławku
 
p. mgr Natalia Górczyńska
Przedszkole Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie.
Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie.
Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie.
 
Organista:
p. Damian Buziewski
 
 
Bracia zakonni:
Br. Antoni M. Wilga CCG
Br. Wincenty M. Jęcek CCG
 
 Poprzedni proboszczowie naszej parafii
 
 
o. Ludwik M. Pociask CCG
 1997-2002
 
 
o. Tomasz M. Prajzendanc CCG
2002-2007
 
 
 
o. Ludwik M. Pociask CCG
2007-2008
 
 
 

o. Kamil M. Kraciuk CCG
2008 - 2014
 
 
Poprzedni wikariusze naszej parafii: 
 
 
 
 
o. Cyryl M. Drzewicki CCG
1997-2000
 
 
 
 o. Damian M. Kosecki CCG
2000-2006
 
 
 
o. Marek M. Sztukowski
2006-2009
 
 
 
o. Michał M. Krysztofowicz CCG 
2009-2010
 
 
 o. Bonifacy M. Jankowiak CCG 
2010-2013
 
 

 

Congregatio Fratrum Consolatorum de Gethsemani (CCG)

 

Założycielem Zgromadzenia jest kapłan pochodzący z Czech o. Jan Józef Litomisky. Na podstawie dekretu Stolicy Apostolskiej 7 kwietnia 1922r. arcybiskup Wiednia erygował kanonicznie i zatwierdził Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemanii z domem macierzystym przy kościele Najświętszego Zbawiciela w Wiedniu. Pocieszyciele bardzo szybko rozwijali się również w Czechach i na Słowacji. Powstały kolejno trzy prowincje: austriacka (3 domy), czeska i słowacka (w sumie 19 domów z 200 zakonnikami).

 

W 1935r. został założony klasztor p.w. świętych Cyryla i Metodego w Jerozolimie na Górze Oliwnej. Słowiańskie korzenie oraz intensywny rozwój zgromadzenia spowodowały nieprzychylność władz okupacujnych, zarówno niemieckich jak i rosyjskich. Ale była to dopiero zapowiedź tego, co miało nastąpić. Jednej nocy, z 13 na 14 kwietnia 1950r. w całych Czechach i Słowacji równocześnie zlikwidowano wszystkie klasztory męskie, a zakonników zamknięto do więzień i tzw. "koncentracyjnych klasztorów". W sierpniu ten sam los spotkał wszystkie zakony żeńskie. W sumie uwięziono 13 tysięcy zakonnic i zakonników. Uwięziony został również Ojciec Założyciel, który po 6 miesiącach więzienia i internowania zmarł w Pradze 6 czerwca 1956r.

 

Po wznowieniu działalności zakonu na terenie Czech i Słowacji Zgromadzenie liczy obecnie ok. 60 zakonników pracujących w 4 prowincjach, a siedziba Przełożonego Generalnego została przeniesiona do Sanktuarium Maryjnego w Mariance pod Bratysławą. W Polsce pierwsza placówka Zgromadzenia została założona w 1982r, natomiast we Włocławku od 1995r. istnieje dom prowincjonalny i prowadzony jest dom formacyjny Zgromadzenia.

 


Herb Braci Pocieszycieli

Zapraszamy na stronę:

 pocieszyciele.pl

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia pw Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku, siedziba: Włocławek, Płocka 167A.